Sağlık personelinin çalıştığı birime göre ikincil travmatik stres düzeyinin belirlenmesi
Evaluation of secondary traumatic stress according to the unit of health workers
- Tez No: 560358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN DEMİR BARUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma sağlık personelinin çalıştığı birime göre ikincil travmatik stres düzeyini belirlemek amacı ile Nisan – Eylül 2018 tarihleri arasında Burdur Devlet Hastanesinde çalışan 212 sağlık personeli ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik Özellikler Formu”ve“İkincil Travmatik Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Çalıştığı birime göre sağlık personelinin ikincil travmatik stres ölçeği toplam puan ve alt boyut puan ortalamaları karşılaştırıldığında kaçınma ve uyarılma alt boyutu ve toplam puan ortalamaları açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık olduğu (p0.05). Toplam puan ve tüm alt boyutlarda dahili birimlerde çalışan personelinin puan ortalamasının cerrahi birimlerde çalışan personellere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmamızda sağlık çalışanların ikincil travmatik stres düzeyleri ortalamanın üzerinde bulunmuştur. Çalıştığı birim ne olursa olsun sağlık personelinin ikincil travmatik stres düzeyinin yüksek olduğu ve ikincil travmatik strese bağlı semptomların ortaya çıkmaması için çalışanların yaşadığı stresi azaltacak, dolaylı travma reaksiyonlarını en aza indirgeyecek girişimlere ihtiyaç duyulduğu ve bu girişimleri belirleyecek yeni araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine of secondary traumatic stress levels according to the unit where the health workers work. This descriptive study was conducted with 212 health workers. Data were collected through face-to-face interviews with the scale of secondary traumatic stress. There was a significant difference between the internal and surgical units in terms of the avoidance and arousal sub-dimension and total score averages, whereas there was no significant difference in the involuntary affection sub-dimension. It was found that the average score of the workers working in the internal units was higher in the total score and all sub-dimensions. In conclusion, secondary traumatic stress levels of health workers were found to be higher than the average. Secondary traumatic stress levels of those working in internal units were higher than those working in surgical units. Regardless of the unit, the secondary traumatic stress level of the health workers is high and it is thought that attempts that will reduce the stress experienced by the employees in order to prevent the symptoms related to secondary traumatic stress, that will minimize the indirect trauma reactions, are needed and new studies that will determine these attempts, should be conducted