Sosyal medyanın Y kuşağının ayakkabı satın alma davranışlarına etkisi
The effect of social media on footwear-shoe shopping behavior of generation Y
- Tez No: 560359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KAYHAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dijital kanallar ve mobil teknolojiler iletişim ve etkileşimin zaman ve mekan sınırını kaldırmıştır. Geleneksel medyadan yeni medyaya geçişle başlayan değişim, haber izleme ve iletişim alışkanlıkları kadar satın alma davranışlarını da etkilemiştir. Artan sosyal medya kanalları üye ve takipçilerine sosyalleşme platformu dışında yeni şeyler öğrenmek, paylaşım yapma, satın alacakları ürünler hakkında araştırma yaptıkları bir mecra haline dönüşmüştür. Tüketicilerin satın alma karar sürecinde yalnızca marka üretimi reklam ve bilgiler yerine sosyal medya kanallarında diğer tüketiciler tarafından oluşturulan içeriklerden, kullanıcı yorumlarından, referans grupları, aile ve yakın çevrelerinden fikir aldıkları görülmektedir. Satın alma sonrasında ise ürün ve deneyimleri ile ilgili düşüncelerini aynı kanallarda yine özgürce paylaşmaktadırlar Bu araştırma, Y kuşağının ayakkabı satın alma davranışlarında sosyal medyanın ne derece etkili olduğunu ele almaktadır. İki ilde gerçekleştirilen anketlerden elde edilen bulgular; Y kuşağı tüketicilerinin sosyal medyaya önemli bir zaman ayırdığı ve sık kullandığını, alışveriş yapmadan önce sosyal medyada araştırma yaptıklarını teyit etmekte ve ayakkabı satın alma kararlarında da etkili olduğunu göstermektedir. Sosyal medya kanallarında yapılan paylaşım ve yorumların satın alma davranışlarını etkilendiklerini göstermekte, boyutlarına ışık tutmaktadır. Y kuşağı tüketicilerin ayakkabı alışverişlerinde öncelikli ürünler ve aranan özelliklerin, online ve sosyal medya alışverişlerinde de benzer olmakla birlikte cinsiyet, yaş ve eğitim durumlarına göre kullanma ve yararlanma biçimleri farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digital channels and mobile technologies have removed the time and space limit of communication and interaction. Starting from traditional media to new media, the change has influenced the purchasing behaviour as well as news monitoring and communication habits. With the widespread use of social media, consumers are experiencing changes in their purchasing behaviour. The increasing social media channels have become a medium for members and followers to learn new things, to share personal moments as well as to research about the products they are interested in buying. Consumers are no longer interested in content published by brands and are more engaged with content created by other consumers or family and friends through social media channels, user reviews, reference groups, After the purchase, they share their thoughts and experiences about the product freely for the potential future buyers. This research is conducted to determine the effect of social media on the footwear shopping behavior of Generation Y.Findings obtained from surveys conducted in two cities show that Generation Y consumers spend significant time on social media frequently . They search on social media before making purchases and shop online for footwear. The study reveals the online shopping behavior is limited but using social media before shopping is significantly high with this consumer group. Genereation Y consumers footwear choices, shopping criteria for shoe model etc. are similiar for online and offline shopping yet according to their age group, education and gender social media effect and importance change.