Türev enstrümanlarının riskten korunma aracı olarak kullanılması ve Borçelik uygulaması
Use of derivative instruments as a risk protection vehicle and Borrowing application
  1. Tez No: 560364
  2. Yazar: MELİKE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünyada 1980'li yıllardan itibaren finans sisteminde ortaya çıkan sorunlar, siyasi sorunlar, savaşlar, teknolojinin ve teknoloji kullanımının gelişmesi, riskler ve belirsizliğin artması, finans kuruluşlarını ve firmaları hem koruma hem de bu sıkıntılı durumu avantaja çevirme konusunda yöntemler aramaya itmiştir. Bu arayış, M.Ö. 500'lü yıllara kadar dayanan antik Yunan'da opsiyon sözleşmelerinin temelinin atılması ile başlanmıştır. Yıllar içinde ihtiyaçlara göre yeni enstrümanlar ortaya çıkmıştır. Günümüz dünyasına baktığımızda döviz kurundaki dalgalanmaların, emtia ürünlerinin alım fiyatlarındaki değişimin, şirketler tarafından sık sık kullanılan yabancı kaynaklardan kredi faiz oranlarındaki belirsizliklerin yarattığı riskleri bertaraf etmek ve dalgalanmalarla belirsizliklerden kazanç sağlamak isteyen spekülatörlerin adresi türev enstrümanların aktif şekilde kullanılması olmuştur. Bu çalışmada türev ürünlerinin kullanımı, riskten korunma işlevi açısından ele alınmıştır. Uygulama kısmında Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticilerinden biri olan Borçelik'e yer verilmiştir. Borçelik fonksiyonel para birimi USD olan bir şirkettir buna bağlı olarak fonksiyonel para birimi dışındaki para birimleri (EUR ve TL) ile yapmış olduğu tüm işlemler risk oluşturmaktadır. Bu riskler dışında Borçelik'in maruz kalmış olduğu faiz ve emtia riski de bulunmaktadır. Borçelik'in bu tür risklerden korunmak için kullanmış olduğu türev enstrümanlar uygulamalı şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Problems that have occurred in world's finance system since 1980s, technological developments, and increased risks and uncertainty have caused financial institutions and businesses to search for immediate solutions, in terms of both protection and for the sake of turning this disadvantaged situation into an advantage. This search based on Antic Greek optional contracts. New instruments occurred over the years. Today's world companies and speculators intend to use actively derivative instruments, to minimize the risks against exchange rate fluctuations, goods costs and loan interest rates. In this work, to use of derivative products studied to protect against risks. As implementation, Borçelik is practiced which is Turkey's biggest flat steel producer. Borçelik use USD as functional currency, in the other hand to use other currencies like EURO or TL poses risk for company. Besides that, Borcelik suffers, loan interest and goods cost. The derivative instruments used by Borçelik against risk is discussed with its implementation.