Modern resimde Açık Yapıt Poetikası: 'Avangard eğilimlerde anlık ifadelerin eskiz estetiği'
Poetics of the Open Work in modern painting: 'Sketches of instant aesthetic expression in avant-garde trends'
  1. Tez No: 560366
  2. Yazar: SELİN PERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Tez, tek yönlü, klasik kurgu ve yorum biçimlerini reddeden, ama biçimin ölümünü de ilana kalkışmayan, daha çok biçim üstüne esnek bir kavram oluşturmayı ve biçimi bir olanaklar alanı olarak görmeyi amaçlayan Açık Yapıt Poetikasını inceleyerek eskiz-fragman estetiğini avangard eğilimler üzerinden tartışmaya açacaktır. Böylelikle tez, poetika üzerinden, yapıtın oluşumunda ilk primitif tasarının incelenmesinin nedenselliğine eğilerek yapıtın yarım bırakılmışlığının estetik verilerini ortaya koyacaktır. Bu amaç doğrultusunda avangard estetiğin ilk izlerinin öncelikle uzak geçmişe dönük olduğu belirlenerek bu geçmişin Rönesans'ın sanatsal yaratım formülünde saklı olduğu tanımlanacaktır. Rönesans'ta çizimin fragman olma yani tamamlanmamışı ve tamamlanamazlık ögesini en çarpıcı biçimde sergilediği ve edimi yaratabilme yeteneğinin edimin -bitmiş yapıtın- üzerinde tutulması gerçeği üzerinden Umberto Eco'nun Açık Yapıt'ın Poetikası ile Baudelaire'in Fragman Estetiği karşılaştırmalı olarak Barok Sanatta irdelenecektir. Ardından fragman estetiğinin modernitesini resim sanatı üzerinden değerlendirme iddiasındaki bu tez; klasik akademik düstura karşı zamanın modernist görme biçimi olan eskiz estetiğinin; bir başka deyişle Rönesans pikturalitesinin (peinture) adeta fahişeleştirilmesi arasındaki derin çatışmaların örneklendirilmelerini sunacaktır. Böylelikle görsel manada Tiziano'nun Urbino Venüs'ü, Manet'in Olympia'sı ile Cezanne'ın parodiye dönük Olympia'sının karşılaştırılmasıyla Açık Yapıt'ın serüveni göstergeler üzerinden aktarılmış olacaktır. Sonuç olarak Verlaine'ın ünlü Art Poetiği'nde; Joyce'un Ulysses'inde ve Kafka'nın simgeci sanat anlayışında; hatta Adorno'nun Avrupa'nın kültür hayatını derinden etkileyen Wagner hakkındaki müzikal incelemelerinde ve Stockhausen ile Berio'nun yapıtlarında veyahut Mallarmé'nin açık uçlu şiirleriyle birlikte ülkemizde Necatigil'in şiirlerindeki anlam boşluklarından etkilenen Usmanbaş'ın raslamsallık bağlamında elektronik müziği açık yapıtın kilometre taşları olabilecek daha birçok teorik çerçeveyle yakın geçmişe ve geleceğe dönük bir düşünüm sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis will bring skecth-fragment aesthetic up to discussion with avant-garde trends by analysing The Poetics of The Open Work which contravenes the unilateral, classical editing and interpretation types but does not attempt to proclamation the ending of the form, aims more to create a flexible concept on form and to see the form as a possibilities area. Hereby the thesis will reveal the aesthetic data of the unfinished work by relying on the causatives of the first primitive draft's analyzing in structuring the work with poetics. In accordance with this aim, by having been pointed out the first trails of the avant-garde aesthetics are retrospective, it will be described that this retro is hidden in the renaissance's art creation formula. Umberto Eco's Poetics of Open Work and Baudelaire's aesthetics of fragment studied comparatively in terms of the reality that the drawing in Renaissance displaying the item of being fragment which means incompleted and uncompletable in the most impressive way and valuing the artistry of creating a performance above the performance –finished work-. Moreover, the thesis which is on the claimant of the modernity of fragment aesthetic is evaluated within the art of painting; in spite of the classical academic code, the sketch aesthetic is seen as today's modernist perception; in other words, will point out the examples of deep conflicts through as the Renaissance picturesque was being hustled. Thus, Tiziano's Venus of Urbino in terms of visual, the comparison between Manet's Olympia and Cézanne's parody-like Olympia, The Open Work's journey will be conveyed through indications. As a result, a content will be procured related to the recent past and future in Verlaine's famous Art Poetics; Joyce's Ulysses and Kafka's symbolism; furthermore, Adorno's musical reviews on Wagner who deeply influenced Europe's cultural life and in Stockhausen&Berio's works or Mallarmé's open-ended poems; influenced from Necatigil's poem's meaning gaps, Usmanbaş's electronic music in terms of aleatory, and with more theoretical frameworks can be milestones of The Open Work.