İş yükü ve yönetici desteğinin çalışmaya tutkunluk üzerindeki etkisi
The effect of workload and supervisor support on work engagement
- Tez No: 560398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında çalışmaya tutkunluk ile yönetici desteği ve iş yükü aralarında bulunan ilişkilerin incelenmesi ve çalışmaya tutkunluk üzerinde iş yükü ve yönetici desteğinin etkilerinin neler olabileceğinin bulunması amaçlanmıştır. Konu hakkında literatür taraması yapılmış ve temel teoriler açıklanmıştır. İş yükü ve yönetici desteğinin çalışmaya tutkunluk üzerindeki etkilerini tespit edebilmek için uygun ölçekler tespit edilmiş, model ve hipotezler oluşturulmuştur. Bu çalışmada tutkunluk kavramı iş yükü ve yönetici desteğinin çalışmaya tutkunluk üzerindeki etkileri çalışma sahasından toplanan verilerle istatistiki olarak değerlendirilmiş ve araştırma modeli, yöntemi ve uygulama sonuçları elde edilmiş ve tespit edilen yönler tartışmalara açılmıştır. Bu çalışmanın sınırları göz önünde bulundurularak şu tür tespitler yapılmıştır. Yöneticilerin soyut destek olarak tanımlanan çalışanların işyerini temsil etme, yöneticilerin çalışanların performanslarını değerlendirme ve yöneticilerin çalışanların başarılarıyla gurur duyma taleplerine daha fazla önem vermesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Çalışmaya tutkun olan çalışanların iş yükleri kabul edilebilir durumlarda olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yöneticiler çalışanların iş yüklerini arttırdıklarında somut ve soyut desteklerini de arttırması gerektiği bulguları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to examine the relationship between work engagement, supervisor support and work load in order to find out what are the effects of work load and supervisor support on work engagement. Literature review and basic theories are explained on the subject. Appropriate scales have been determined, models and hypotheses have been established in order to determine the effects of work load and supervisor support on working engagement. In this study, the concept of engagement and the effects of over or low workload and supervisor support on working engagement have been statistically evaluated with the data collected from the field of study and the research model, method and application results have been obtained and the determined aspects have been opened to discussions. Considering the limits of this study, the following determinations were made. It is revealed that supervisors should give more importance to the employees demands. Which are to represent employees' workplace, to assess of employee performance and pride of employees' successes. It is observed that the workload of the employees who are engaged in work are acceptable. In addition, it is determined that when supervisors increase workload of their employees they should increase their tangible and intangible supports at the same time.