Vakıf üniversitelerinde yönetici desteği ile mesleki iyi oluş arasındaki ilişkide motivasyon ve iş yükünün rolü
The role of motivation and workload in the relationship between managerial support and professional well-being in foundation universities
  1. Tez No: 902857
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının mesleki iyi oluş düzeyleri ile yönetici desteği, iş yükü ve motivasyon arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretim elemanlarının mesleki iyi oluşu, hem bireysel tatmin hem de kurumsal verimlilik açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle vakıf üniversitelerinde, yöneticilerin sunduğu destek ve iş yükünün dengelenmesi, öğretim elemanlarının motivasyonu ve performansı üzerinde doğrudan etki yaratabilmektedir. Araştırma, nicel araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ankara'daki vakıf üniversitelerinde görev yapan 251 öğretim elemanı çalışmaya katılmıştır. Öğretim elemanlarının mesleki iyi oluşlarını ölçmek için Zheng ve diğerleri (2015) tarafından geliştirilen Çalışan İyi Oluş Ölçeği (EWB Scale), yönetici desteği algılarını belirlemek amacıyla, Giray ve Şahin (2012) tarafından geliştirilen İş Yeri Desteği Ölçeği'nin yönetici desteği alt boyutu, motivasyon düzeylerini ölçmek için, Kılıç ve Yılmaz (2019) tarafından geliştirilen 18 maddelik Öğretmen Motivasyon Ölçeği'nin içsel motivasyon alt boyutu ve iş yükü algılarını ölçmek için ise Keleş Ay'ın (2010) geliştirdiği İş Yükü Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için kovaryans tabanlı yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Analizler SPSS 26 ve SmartPLS 4 programları ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, yönetici desteği ve motivasyonun öğretim elemanlarının mesleki iyi oluş düzeylerini pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Buna karşın, iş yükü algısının mesleki iyi oluş üzerinde negatif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yönetici desteği motivasyon üzerinden mesleki iyi oluşu dolaylı olarak pozitif yönlü etkilerken iş yükü motivasyon üzerinden mesleki iyi oluşu dolaylı olarak negatif yönlü etkilemiştir. Bu bulgular, öğretim elemanlarının mesleki iyi oluşunu desteklemek için yönetici desteği, iş yükü yönetimi ve motivasyonun birlikte ele alınmasının önemine işaret etmektedir. Kurumların, öğretim elemanlarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak destekleyici politikalar geliştirmesi ve uygulaması, hem bireysel tatmin hem de kurumsal başarı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının motivasyonunu artırmak ve iş yükü dengesini sağlamak için stratejik adımlar atılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between the occupational well-being levels of academics working at foundation universities and managerial support, workload, and motivation. The professional well-being of academics is crucial both for individual satisfaction and institutional efficiency. Particularly in foundation universities, the support provided by administrators and the balance of workload can have a direct impact on academics' motivation and performance. The research was conducted using a quantitative research design. A total of 251 academics working at foundation universities in Ankara participated in the study. To measure professional well-being, the Employee Well-Being Scale (EWB Scale) developed by Zheng et al. (2015) was used as the data collection tool. To determine perceptions of managerial support, the managerial support items from the Workplace Support Scale developed by Giray and Şahin (2012), based on various surveys in the literature, were used. To measure participants' levels of motivation, the intrinsic motivation sub-dimension consisting of 7 items from the 18-item Teacher Motivation Scale developed by Kılıç and Yılmaz (2019) was used. To assess the workload perception of academics, the 11-item Workload Perception Scale for Teachers developed by Keleş Ay (2010) was administered. Covariance-based structural equation modeling was used for data analysis. The analyses were performed using SPSS 26 and SmartPLS 4 software. The results indicated that managerial support and motivation positively affect the professional well-being levels of academics. On the other hand, workload perception was found to have a negative impact on professional well-being. Furthermore, it was determined that supportive attitudes of administrators and balanced workload distribution in foundation universities enhance academics' motivation and organizational commitment. These findings emphasize the importance of considering managerial support, workload management, and motivation together to support the professional well-being of academics. Developing and implementing supportive policies that take into account the needs of academics are of great importance both for individual satisfaction and institutional success. Therefore, strategic steps need to be taken to increase academics' motivation and ensure workload balance in foundation universities.