Düzce ili medikal turizm sektörünün uluslararası rekabetçilik analizi
The analysis of international competitiveness of medical tourism sector in duzce province
  1. Tez No: 560404
  2. Yazar: SEVDA GÖKALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Düzce ili medikal turizm sektörünün uluslararası rekabetçilik düzeyini ortaya çıkarmak bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Düzce ilinde turizm, sağlık turizmi, medikal turizm ve sağlık alanında hizmet veren kurum/kuruluşlar ve yerel yönetimler oluşturmaktadır. Araştırmada tesadüfi olmayan örneklem türlerinden olan amaca dayalı örneklem türü bu çalışma için uygun görülmüş olup, araştırma örneklemini oluşturmak için iz sürme (tracer) tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme ve katılımlı gözlem teknikleri kullanılarak elde edilmiştir. Görüşmeler 25 Nisan–10 Mayıs 2019 tarihleri arasında Düzce ilinde 15 kurum kapsamında 30 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler Maxqda 12 programında içerik analizi yapılarak ve katılımlı gözlem verileri de eklenerek bulgular ve sonuç oluşturulmuştur. Araştırmanın analiz kısmında Porter'ın Elmas Modeli kullanılmış olup Düzce ili medikal turizm sektörünün uluslararası rekabetçilik düzeyi düşük- orta düzeyde tespit edilmiştir. Bu bağlamda, modelin ana değikenlerini oluşturan; devlet faktörü orta düzeyde, girdi koşulları orta düzeyde, firma stratejisi ve rekabet düzeyi düşük, talep koşulları düşük, ilgili destekleyici kuruluşlar düşük düzeyde tespit edilmiştir. Sonuç olarak Düzce ilindeki doğal kaynakların medikal turizm sektörü açısından yeterli olduğu, ancak verimli kullanılmadığı, birçok doğal kaynağın atıl durumda olduğu ve Düzce ilinde medikal turizm sektörü için özellikle gerekli alt yapı ve yatırımların yetersiz olduğu ortaya çıkarılmıştır. Düzce ili henüz medikal turizm sektörüne girmeye hazır durumda değildir. Bu bağlamda en az 5 yıllık bir çalışma planı (master plan) oluşturulmalı ve şehrin (bölgenin) yatırımcılar tarafından tercih edilebilir bir konuma getirmek için kümelenme temelli sektörel geliştirme (cluster based sectoral development) çalışmaları kesinlikle başlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to reveal the level of international competitiveness of the medical tourism sector in Duzce. The population of the study consists of institutions/organizations and local administrations serving in the field of tourism, health tourism, medical tourism and health in Duzce province. In this study, the purpose-based sample type, which is one of the non-random sample types, was found suitable for this study and tracer technique was used to form the research sample. The research data were obtained by using semi-structured interview and participatory observation techniques which are qualitative research methods. The interviews were conducted between 25 April-10 May 2019 with 30 participants in 15 institutions in Duzce. The data collected were analyzed by content analysis in Maxqda 12 and the results of the findings and results were added by adding the observation data. Porter's Diamond Model was used in the analysis part of the research and the level of international competitiveness of the medical tourism sector of Duzce province was determined as low-medium. In this context, the main variables of the model; The state factor is medium level, input conditions are medium level, firm strategy and competition level is low, demand conditions are low, related supporting organizations are low level. As a result, it was revealed that the natural resources in Duzce province are sufficient for the medical tourism sector, but they are not used efficiently, many natural resources are idle and the necessary infrastructure and investments for the medical tourism sector in Duzce are insufficient. Duzce is not yet ready to enter the medical tourism sector. In this context, a master plan of at least 5 years should be prepared and cluster based sectoral development studies should be initiated in order to make the city (region) preferable to investors.