Hint sinemasının edebi kaynakları: Kathāsaritsāgara örneği
Literary sources of indian cinema: The case of Kathāsaritsāgara
- Tez No: 560406
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Eastern Linguistics and Literature, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Edebi eserler sinema için her zaman ilham kaynağı olmuştur. Hint sineması bunun en güzel örneklerinden biridir. Bu da bizi“Hint Sinemasının Edebi Kaynakları: Kathāsaritsāgara Örneği”adlı tezimizi çalışmaya sevk etmiştir. Çalışmamız giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel olarak Hint sinemasının doğuşunda büyük payı olan Hint tiyatrosuna değindik. Birinci bölümde Hint sinema tarihi ve Hint sinemasının özellikleri hakkında bilgi verdikten sonra, araştırmanın ana konusu olan Hint sinemasının edebi kaynaklarını ele aldık. İkinci bölümde esas kaynağımız Kathāsaritsāgara'daki masallarla motif açısından benzerlik gösteren filmleri detaylı bir şekilde inceledik. Sonuç kısmında ise ana hatları ile Hint edebiyatının Hint sineması için önemini açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Literary works have always been an inspiration for cinema. Indian cinema is the best example of this. This led us to study our thesis "Literary Sources of Indian Cinema: The Case of Kathāsaritsāgara. Our study consists of two main sections and a conclusion. In the introduction, we mentioned Indian theater, which had a large share in the birth of Indian Cinema. In the first chapter, after giving information about the history and the features of Indian cinema, we discussed the literary sources of Indian cinema as the main subject of the research. In the second chapter, we examined the motifs in Kathāsaritsāgara, which are basicaly similar to movies. In the conclusion, we tried to explain the importance of Indian literature for Indian cinema.