Representation of Kashmir in Indian cinema: A content analysis of movies based on Kashmir post-1989
Keşmir'in Hint sinemasında temsili: 1989 sonrası Keşmir'e dayalı filmlerin içerik analiz
  1. Tez No: 781939
  2. Yazar: KAMRAN ASHRAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hint sineması, daha iyi filmler üreten dünyanın önde gelen film iş kuruluşlarından biridir. Hint sineması dünyanın en büyük film yapım endüstrisidir ve aynı tutarlılığı korumuştur. Bu çalışma, Hint sinemasının Keşmir'i nasıl sunduğu ve onunla ilgili siyasi meselelerle ilgilidir. Çalışma, Hindistan'ın kontrolü altındaki uluslararası kabul görmüş tartışmalı bir bölge olan Jammu ve Keşmir eyaletine kapsamlı bir giriş sunuyor. Keşmir meselesini şekillendiren tarihi olayları ve bu olayların Hint Sineması tarafından nasıl tasvir edildiğini tartışıyor. Mevcut çalışma, 1989 sonrası Keşmir'de üretilen seçilmiş filmlerin içeriğini kapsamlı bir şekilde analiz ediyor ve bu filmlerde Keşmir karakterlerinin temsilini inceliyor. Bu filmlerin temel yapısını anlamak için çalışma, Jammu ve Keşmir'in siyasi tarihi hakkında ayrıntılar verecek ve ardından bu seçilmiş filmlerin çatışmanın tarihsel arka planıyla ilişkisini kapsamlı bir şekilde gözden geçirecektir.
Özet (Çeviri)
The Indian cinema is one of the prominent film business establishments in the world producing some better movies. Indian cinema is the world's biggest film-producing industry and has maintained the same consistency. The current study is related to how Indian cinema has presented Kashmir and its political issues. The study provides a comprehensive introduction to the state of Jammu and Kashmir, an internationally recognized disputed territory under the control of India. It discusses the historical events which shaped the Kashmir issue and how these events were portrayed by Indian Cinema. The current study thoroughly analysis the content of selected movies produced in Kashmir post-1989 and studies the representation of Kashmiri characters in these movies. To understand the basic structure of these movies, the study will provide details regarding the political history of Jammu and Kashmir and then it will extensively review the relationship of these selected movies with the historical background of the conflict.