Sancay Leela Bhansali filmlerinde klasik Hint danslarının kullanımı: Devdas ve Bacirao Mastani Filmleri Örneği
The usage of classical Indian dances in Sancay Leela Bhansali's Movies: The case of Devdas and Bajirao Mastani Movies
- Tez No: 593059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR VELİOĞLU METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya çapında oldukça popüler olan Hint sinemasının Türkiye'deki izleyici kitlesinin gittikçe artıyor olmasıyla beraber, Hint sinemasının daha iyi anlaşılması için araştırmalar yapılmaktadır. Türkiye'de henüz popüler olmamış bu araştırma alanı için seçilecek herhangi bir konu literatüre yepyeni bir kaynak olarak giriş yapmaktadır. Çalışma için seçilen yönetmen ve iki filmi üzerinden yapılan, Kathak ve Bharatanāṭyam Hint klasik danslarının kullanımının analizi sayesinde Sancay Leela Bhansali filmlerinde yer alan dans sahneleri anlamlandırılmaktadır. Bu inceleme ile filmde yer alan şarkı sözleri ve dans koreografisinin bir hikâye anlattığı; Sancay Leela Bhansali'nin bu dans figürlerini gerçeğe uygun kullanıp kullanmadığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma için birçok bakir araştırma konusu arasından Hint sinemasının önemli bir unsuru olan dans seçilmiştir. Sancay Leela filmlerindeki dans kullanımının analizi sayesinde, Türk izleyicisinin anlam vermekte zorlandığı Hint filmlerindeki bu dans sahnelerine karşı okuyucunun farklı bir bakış açısı geliştirmesi de çalışmanın amaçları arasındadır. Çalışmada, Hint mitoloji ve tarihine dayanan bu dansların kendi içlerinde oluşturulan hikâyeleri incelenerek, izleyici tarafından anlam verilemeyen bu dans sahnelerinin rastgele olmadığı, bir hikâye anlatıp belirli bir amaç güttüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Indian Cinema which is highly popular worldwide, along with increasing of the audience in Turkey, has led to make researches for a better understanding of Indian Cinema. In this research area, Turkey has not yet become popular. therefore, any study conducted in Turkey, will be a new source for Indian cinema. The aim of this study is to analyze the use of Kathak and Bharatanāṭyam dances performed on two films of the director chosen, to show the meaning of the dance scenes in Sancay Leela Bhansali films and to show that these scenes tell a story. With this review it is aimed to reach the conclusions that the lyrics and dance choreography in the film tell a story; Sancay Leela Bhansali used these dance figures in real terms. For this study, an important element of Indian cinema was chosen among the most virgin research topics. With the analysis of the dances in Sancay Leela's films, it is among the aims of the study to create a different perspective against the dance scenes that cannot be understood by the audience. In this study, it is tried to explain that these dance scenes which cannot be understood by the audience, are not randomly created, they tell a story and pursue a specific purpose by examining the stories of these dances based on Indian mythology and history.