Karekod destekli geliştirilen ders kitabının 8. sınıf eğitsel çıktılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of qr code supported cours book on 8th grade of educational outcomes
- Tez No: 560436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NACİ ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı karekod uygulamaları ile desteklenen 8. sınıf matematik ders kitabı kullanımının öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarısına, matematik dersine yönelik tutumuna, teknolojiye yönelik tutumuna ve teknolojiyi kendi kendine öğrenme düzeyine etkisini incelemektir. Bu kapsamda ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Karaman ilinde bir İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim gören 8. Sınıf öğrencilerine 4 haftalık uygulama yapılmıştır. Matematik dersinde“Geometrik Cisimler”ünitesini üzerinde karekod uygulamaları ile desteklenen kitap uygulaması yapılmıştır. Araştırma modeli, deneme modelindendir. Veri toplama aracı olarak anket ve başarı testleri kullanılmıştır. Araştırmada 51 öğrenci deney grubunda, 47 öğrenci kontrol grubunda bulunmaktadır. Deney grubunda öğretmen derste karekodla desteklenen kitabı kullanmıştır. Sonra öğretmen tablet aracılığıyla kitaptaki karekodu uygulatmış eğitsel içerikleri izletmiş ardından dersi kendi anlatmıştır. Kontrol grubunda ise dersi aynı kitaptan karekod olmadan işlemeye devam etmiştir. Uygulama sonrasında öğrencilere ait verilerin analizinde yüzde, frekans bilgilerinin kullanıldığı betimsel istatistik, bağımlı örneklem t-testi, bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin akademik başarı düzeyinde kontrol grubuna göre anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Uygulama sonunda öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney grubu öğrencilerinin teknolojiye yönelik tutumlarında çalışma sonunda olumsuz yönde anlamlı bir fark bulunmuştur. Bununla birlikte uygulama sonrasında deney grubunda kontrol grubuna göre teknolojiyi kendi kendine öğrenme düzeyinde olumlu yönde anlamlı bir fark çıkmıştır. Son olarak öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarısı ile matematik dersine yönelik tutumları ve teknolojiye yönelik tutumları ile teknolojiyi kendi kendine öğrenme düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 8th grade mathematics textbook supported by QR code applications on students' academic achievement, attitude towards mathematics course, technology attitude and technology self-learning level. In this context, pre-test and post-test control group design was used. Within the scope of the research, a 4-week practice was applied to the 8th grade students attending to Imam Hatip Secondary School in an Karaman province in the second semester of 2018-2019 academic year. In the mathematics lesson, the book application supported with the QR code applications on the“Geometric Objects”unit was made. The research model is an experimental model. Questionnaire and achievement tests were used for data collection tools. In the research, 51 students were in the experimental group and 47 students were in the control group. In the experimental group, the teacher used book supported with QR code in lesson. Then, the teacher applied the QR code in the book through the tablet and showed the educational contents and the teacher explained it. In the control group, the teacher course continued math lesson without the QR code with the same book. After the application, descriptive statistics, dependent sample t-test and independent sample t-test were used for analyzing the data of the students. As a result of the study, it was seen that there was no significant difference in the academic achievement level of the experimental group students compared to the control group. At the end of the application, there was no significant difference in the attitudes of students towards mathematics course. At the end of the study, a significant negative difference was found for the attitudes of experimental group students towards technology. However, after the application, there was a positive difference in the level of self-learning in the experimental group compared to the control group. Finally, there is a positive relationship between students' academic achievement in mathematics course, their attitudes towards mathematics course and their attitudes towards technology and their self-learning levels.