Kamu istihdam kurumunun faaliyetlerinin etkinliği: Kocaeli ili örneği
Efficiency of activities of public employment agency: the case of Kocaeli
  1. Tez No: 560446
  2. Yazar: RECEP TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
1980'lerden itibaren uygulanmakta olan neo-liberal politikalar ile birlikte yaşanan küreselleşme olgusu ve hızlı teknolojik gelişmeler sadece ekonomileri etkilemekle kalmamış iş piyasalarının işleyişini de etkilemiştir. Yaşanan bu dönüşüm ile birlikte yüksek işsizlik oranları gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerinin gündeminde çözülmesi gereken öncelikli sorunlardan biri haline gelmiştir. Yüksek işsizlik sorunun çözümü için ülkeler bir taraftan makroekonomik politikalar uygularken diğer taraftan Kamu İstihdam Kurumlarını değişen koşullara göre yeniden yapılandırarak bu kurumları klasik eşleştirme ve işe yerleştirme faaliyetlerinin dışına çıkarmışlardır. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak söz konusu kurumlar iş piyasalarının işleyişini etkileyecek 'aktif ve pasif istihdam politikaları' olarak adlandırılan birçok araç ile donatmışlardır. Sonuç olarak Kamu İstihdam Kurumlarının üstlenmiş oldukları faaliyetlerin, yönetmekte ve kullanmakta oldukları kaynakların bu denli artış göstermesi bu kurumlarının faaliyetlerinin etkinliğinin irdelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde uygulana gelen istihdam politikaları içinde Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü örneği üzerinden İŞKUR'un faaliyetlerinin etkinliği çeşitli yönlerden irdelenmiştir. Çalışmamızda İŞKUR'un faaliyetlerinin etkinliği değerlendirilirken, işe yerleştirme faaliyetleri, işgücü yetiştirme faaliyetleri gibi başta aktif istihdam politikası faaliyetleri olmak üzere, işsizlik sigortası, ücret garanti fonu hizmetleri gibi pasif istihdam politikası faaliyetlerine yer verilmiştir. İş arayanların danışmanlık hizmetleriyle doğru ve etkin bilgilendirmelerinin sağlanarak, eşleştirme ve işe yerleştirme faaliyetleri ile işsizlik süresinin kısaltılmasını, mesleki eğitim hizmetleri ile yeniden ve güncel bir meslek ile iş piyasalarına tekrar dönmelerinin kolaylaştırılmasını, işsizlik ödemesi, ücret garanti fonu, vb faaliyetler ile de işsiz kalmaları halinde işsizliğin olumsuz etkilerinden korunmasını amaçlayan hizmetlerin sunumunu sağlayan kurumun faaliyetlerinin etkinliği 2008-2017 yıllarına ait veriler üzerinden incelenerek değerlendirilmiş ve saptanan eksikliklere ilişkin çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The globalization phenomenon that's been experienced through the neo liberal policies pursued since the 1980s, and the rapid technological developments have not only affected the economies but also the functioning of the labor markets. With this transformation, the high unemployment rate has become a priority issue that needs to be adressed among both the developing and the developed countries. In order to solve the high unemployment problem, the countries have been implementing macroeconomic policies meanwhile also restructuring the Public Employment Institutions according to the changing circumstances; thus moving these institutions out of the classical matching and job placement activities. In the light of these developments, the drastic increase in the activities undertaken by these institutions and in the resources managed and used by them, makes it imperative to regulate the efficiency of their activities. In this study, the efficiency of ISKUR's activities is analyzed through the examples of Kocaeli Provincial Directorate of Labor and Employment Agency among the employment policies implemented in our country. In our study, while evaluating the efficiency of ISKUR's activities, mainly active employment policy activities such as job placement and manpower training activities are adressed; as well as passive employment policy activities like unemployment insurance and wage guarantee fund services. The efficiency of the institution's activities; some of them being correctly and efficiently informing people who are looking for a job through its advisory services, reducing the duration of unemployment through matching and job placement activities, making it easier for people to rejoin the workforce by vocational training services, and in the case of unemployment attenuating the negative impact of unemployment by means of unemployment benefits and wage guarantee fund, are evaluated based on the data belonging to 2008-2017 years and some suggestions are made regarding the detected shortcomings.