İş görenlerin iş stresi, depresyon düzeyi ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: Banka çalışanlarının katılımıyla yapılan uygulama
The relation between the work stress of the workers, level of depression and their intention to leave the job: A practice obtained by the participation of bank workers
- Tez No: 560463
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İşgören kesimin, yaşam kalitesini ve iş yaşamını olumsuz yönde etkileyen en büyük neden olarak stres ve strese bağlı olumsuzluklar gösterilmektedir. İş görenlerin iş steresi ve depresyon düzeylerindeki artış nedeniyle performans, etkinlik ve verimliliklerinin düşmesinden dolayı ülke ekonomileri çok büyük bir kayıba uğramaktadır. Bu nedenle kritik öneme sahip çalışanlarını kaybetmek istemeyen ve örgütünün iş gören değişim (turn over) oranlarının sektör ortalamalarının altında bir değere ulaşmasını hedefleyen başarılı yönetimler, iş görenlerinin çalıştığı ortamdaki iş stresi ve depresyon düzeylerini azaltmak için var olan stresörleri yok edecek etkili insan kaynakları politikaları ortaya koymalıdırlar. Bu tezin amacı, iş stresi, depresyon düzeyi ve işten ayrılma niyetinin birbirleriyle ilişkisi var mıdır ? bununla birlikte cinsiyet, yaş grubu, gelir, eğitim ve medeni durum gibi demografik değişkenler iş stresi, depresyon düzeyi ve işten ayrılma niyeti üzerinde bir fark oluşturmakta mıdır ? sorularına cevap aramaktır. Uygulamada kullanılan anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde is stresi ölçeği olarak (Hause ve Rızzo 1972), (Efeoğlu 2006) 7 soru. İkinci bölümde işten ayrılma niyeti ölçeği olarak (Rosin ve Korabik 1995) 4 soru. Üçüncü bölümde 42 sorudan oluşan DASS ölçeğinin (Lovibond ve Lovibond 1995), Türkçeye uyarlayan (Çetin, Abacı ve Akın 2006), (Boz 2015) 14 sorudan oluşan depresyon düzeyi ölçeği bölümü kullanılmıştır. Dördüncü bölümde demografik yapıyı belirleyici 5 soru olmak üzere toplam 30 sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Birinci ve ikinci bölümdeki 11 soru 5'li, üçüncü bölüm 14 soru 4'lü likert şeklinde cevaplandırılmıştır. Bankacılık sektöründe çalışan 279 kişi ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak frekans analizi, faktör analizi, korelasyon, t testi, anova vs. analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre iş stresi, depresyon düzeyi ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve güçlü bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Ayrıca demografik değişkenlerden medeni durum ve gelir durumuna göre iş stresi seviyelerinde de anlamlı fark görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Stress and the negative consequences related are blame for affecting in a negative way the work life qualities and the lives of the workers. Country economies are greatly affected by big loses of performance affectiveness and the decrease in the productivity of work stress and the increase in their level of depression. There fore, the successful administrations who do not wish to lose their employee of critical importance and target their turn over ratio in active people reach a level below the sector average should present effective human resource policies in order to repeal the stress factors expected in the circumstances where their labourers work. The objective of this thesis is to try and find answers to questions whether there are relations between the work stress, level of depression and the intention to leave the job and also, whether demographic variations like sex, age group, income, education and social status create a difference in work stress, level of depression and the intention to leave the job. The questionnaire implemented is comprised of four sections. In the first section Hause and Rizzo (1972), Efeoğlu (2006) 7 questions have been used as scale to measure the work stress. In the second section Rosin and Korabik ( 1995 ) 4 questions have been used as scale to measure the intention to leave the job. In the third section, the DASS scale comprised of 42 questions, Lovibond ve Lovibond (1995), adapted to Turkish by Çetin, Abacı and Akın (2006), Boz (2015) comprised of 14 questions the depression scale section has been used. In the fourth section, five questions in order to determine the demographic structure, totally comprised of a 30 questioned questionnaire has been prepared. In the first and the second sections 11 questions are answered in fives licert, in the third section 14 questions are answered in fours licert. Questionnaire work has been carried out by 279 people working in banking sector. The data obtained from the questionnaires has been frequency analised, factor analised, corelation, t-test, anova etc. analised by using spss 20 packet programme. According to the results of the analises, a strong and meaningful relation is observed between work stress, the depression level and the intention to leave the job. Also a meaningful difference in work stress level is observed between social status and income level, both of which are demographic variations.