IR (Infrared) güdümlü füzeler ve hava savunma sistemi
IR (infrared) guidance missiles and air defense system
- Tez No: 56048
- Danışmanlar: PROF. DR. B. SIDDIK YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
IR (Infrared) Güdümlü Füzeler ve Hava Savunma Sistemi 2 nci Dünya Savaşı'nın son çeyreğinde kullanılan VI ve V2 roketleri ile birlikte ortaya çıkan Güdümlü Füzeler güncelliklerini artırarak sürdürmektedirler. Gelişen teknoloji ile beraber, güdümlü füzelerin boyutları küçülürken; tahrip gücü, hızlan ve manevra yetenekleri artmıştır. Günümüzün globalleşen dünyasında konjonktürel bir değişim söz konusu olsa dahi, güdümlü füze gelişim sürecinin devam ermesi kaçınılmazdır. Bu çalışma ile güdümlü füzeler hakkında genel bir bilgilendirmenin ardından, asıl konu olan İR Güdümlü Füzeler üzerinde durulacaktır. Güdümlü Füzelerin tarihi gelişimini belirten giriş bölümünü takiben İR Güdümlü Füze tasarımında izlenecek metod, İR başlıklar, Hava Savunma Sisteminin gereğini belirten sonuç ve tartışma bölümlerinden oluşan bu çalışmada bilhassa, Hava Kuvvetleri için önemli tehdit unsurlarından biri olan İR Güdümlü Füzeler ile bunlara karşı alman önlemler konusundaki gelişmeler ve literatürde yer alan bazı bilgiler ekler bölümünde sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
IR (Infrared) Guidance Missiles and Air Defense System The importance of guided missiles has continually increased since the days of VI and V2 rockets by the end WW II. As their technology improved, they became smaller in size while their destructive power, speed and maneuverability increased. The development of guided missiles will continue even through the recent political changes. In this study, after a general introduction to guided missiles, IR guided missiles will be covered. The Thesis is organized as follows: Historical development of the guided missile is the introduction, followed by the method of designing IR guided missiles, IR heads, and the results and discussion section on the development of IR guided missiles and counter measures as they comprise an important threat to the Air Force. The appendix includes some information from the literature on the topics.