Gemisavar füzelere karşı fırlatılan karşı tedbir mühimmatlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of countermeasure decoys launched against anti-ship missiles
- Tez No: 966676
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde deniz platformları çeşitli gemisavar füze tehditleriyle karşı karşıyadır. Bu tehditlere karşı savaş gemilerinde kullanılan çeşitli kendini koruma sistemleri devreye girer. Füzenin hedefinden sapmasını sağlamak amacıyla“chaff”ve“flare”(ısı fişeği) gibi karşı tedbir mühimmatları yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Chaff, radar güdümlü füzeleri şaşırtmak için metal parçacıkları saçarken, flare mühimmatı ısı güdümlü füzeleri yanıltmak için kızılötesi (KÖ) bantta ışıma yapar. Gelen tehdidin türü, mesafesi ve yönünün de dahil olduğu tehdit angajmanını etkileyen parametrelere bağlı olarak chaff ve flare mühimmatları uygun yönde atılır ve füzenin farklı bir yöne yönlendirilmesi sağlanır. Bu çalışmada, NTCS (Naval Threat and Countermeasures Simulator) yazılımı kullanılarak KÖ güdümlü bir füzeye karşı atılacak flare mühimmatının en etkili atım yönü simülasyon çalışmalarıyla incelenmiştir. Senaryolar için gemi, füze ve flare mühimmatı parametreleri belirlenmiş, füze güdümünün atmosfer koşullarından en az etkilenmesi için yağmursuz, bulutsuz açık havada ve gece saatlerinde senaryolar tanımlanmıştır. Elde edilen veriler ile platformu KÖ güdümlü gemisavar füzelere karşı korumak için en uygun flare atım yönü ve alternatif atım bölgeleri belirlenmiştir. Ayrıca, senaryo parametrelerindeki değişiklikler ile simülasyonlar tekrarlanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında, gemi bacasından kaynaklanan izin azaltılmasıyla yeni bir gemi modeli oluşturulmuştur. Simülasyon sonuçlarının karşılaştırılmasıyla, izi azaltılmış modelde flare mühimmatlarının daha fazla yönde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Atmosferik koşulların etkisini incelemek için ise senaryolar güneşli ve yağmurlu hava durumları için yeniden yapılandırılmıştır. Sonuçlar, geminin güneşi arkasına aldığı durumlarda füzenin hedefe ulaşamama olasılığının arttığını göstermiştir. Yağmurun ise KÖ güdümlü füzelere karşı gemiye avantaj sağladığı değerlendirilmekle birlikte, yağış şiddeti ile geminin sensör ve sistemlerinin etkinliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, gemi savunma stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı ve modern donanma gemilerinin tehditlere karşı daha etkili bir şekilde korunmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, naval platforms face a variety of anti-ship missile threats. To counter these threats, modern warships are equipped with various self-protection systems. Countermeasure decoys such as chaff and flare are widely used to divert incoming missiles from their intended targets. While chaff disperses metallic particles to confuse radar-guided missiles, flare decoys emit infrared (IR) radiation to deceive heat-seeking missiles. Based on threat engagement parameters, including the type, distance, and direction of the incoming missile, chaff and flare decoys are deployed in suitable directions to divert the missile. In this study, the most effective flare deployment direction against an IR-guided missile was analyzed through simulations using the NTCS (Naval Threat and Countermeasures Simulator) software. Scenario parameters for the ship, missile, and flare decoys were defined, and the simulations were conducted under clear, rain-free nighttime conditions to minimize atmospheric interference with missile guidance. Based on the simulation data, the optimal flare deployment direction and alternative sectors for countermeasure release were identified to protect the platform from IR-guided anti-ship missiles. Additionally, variations in scenario parameters were introduced, and simulation results were compared. In a later phase of the study, a new ship model was created by reducing the IR signature caused by the exhaust plume from the ship's stack. Comparisons showed that flares were effective over a wider range of directions in the reduced-signature model. To assess the impact of atmospheric conditions, scenarios were restructured for sunny and rainy weather. The results indicated that when the ship faces away from the sun, the probability of missile failure increases. While rain was found to provide an advantage against IR-guided missiles, its effectiveness may vary depending on the intensity of the precipitation and the capabilities of the ship's sensors and systems. This study aims to contribute to the development of naval defense strategies and to enhance the protection of modern warships against missile threats.