Sayısal monoidlerin delta kümeleri
Delta sets of numerical
- Tez No: 560480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ilk olarak sayısal yarıgruplarla ilgili temel kavramlar, indirgenemez sayısal yarıgruplar, simetrik ve pseudo-simetrik sayısal yarıgruplardan bahsedilmiştir. Daha sonra gömme boyutu ve katılılığı 3 olan S= formundaki ve pseudo-simetrik sayısal yarıgrup ailesinin Delta Kümesi, Betti sayıları, katener derecesi, çizgeleri ve minimal sunumu ifade eden bağıntı ve formüller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all the main concepts related to numerical semigroups, the irreducible numerical semigroups, symmetric and pseudo-symmetric numerical semigroups are mentioned. After that, the formulas and the connections representing the Delta set, Betti numbers, catenary degree, graphs and minimal presentation of the private pseudo-symmetric numerical semigroup family in the form of S= with the embedding dimension and multiplicity three were obtained.