Hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ve etkileyen faktörler
Psychological resilience levels and affecting factors of nurses
  1. Tez No: 560479
  2. Yazar: MERT HÖKKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN GÖRDELES BEŞER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeylerini ve etkileyen faktörlerin belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli 355, örneklemini ise; araştırmaya katılmayı kabul eden 284 hemşire oluşturuştur. Araştırmada veriler, Bilgi Formu ve Yılmazlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden, Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis Varyans Analizi testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya katılan hemşirelerin %73,6'sının 26-39 yaş grubunda, %69'unun evli, %75,4'ünün lisans mezunu, %88,7'si çekirdek aile yapısında ve %44,1'i ise 4 ve daha fazla sayıda kardeşe sahip olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin çoğunluğunun (%35,6) 11 yıl ve daha fazla süredir çalıştığı, yine çoğunluğunun (%24,6)acil serviste görev yaptığı bulunmuştur. Hemşirelerin yaşam kalitelerine ilişkin özellikler incelendiğinde; %45,8'i yaşam kalitelerinin“iyi”düzeyde olduğunu ifade etmişlerdir. Hemşirelerin çoğunluğunun (%47,2) hastane ortamı ile ilgili, hasta ve yakınları- meslektaşları ile sorun yaşadıkları, bu sorunlarla baş etmek için çoğunluğunun (%57,7) herhangi bir yöntem kullanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This Research was made as a descriptive study to evaluate the psychological resilience levels of nurses and the affecting factors. The population of the study consisted of 355 nurses working in NiğdeÖmerHalisdemir University Education and Research Hospital. Andthe sample of the study consisted of 284 nurses who accepted to participate in the study. The data were collected by using the Information Form and Resilience Scale. Descriptive statistics (percentage, mean, median calculation), Mann-Whitney U and Kruskall Wallis Variance Analysis were used for evaluation of the data. As a results of study, it was found that 73.6% of the nurses who join to study were in the 26-39 age group, 69% of them were married, 75.4% of them graduated bachelors degree, 88.7% of them were in the core family structure and 44.1% of them had 4 and more sibling. It was found that the most of the nurses (35.6%) had been working for 11 years or more years, and the most of them (24.6%) were in the emergency department. When the perceptions of nurses about the quality of life were examined; 45,8% of them stated that their quality of life was good. It was stated that the most of the nurses (47.2%) had problems relation with hospital environment, the patients and their relatives and their colleagues and the most of them (57.7%) did not use any methods to cope with these problems. The mean scores of the psychologicalresilince of nurseswas found 180,60 ± 28.13 and level of it was medium.