Pazarlama kültürü ve strateji arasındaki uyumun işletme performansı üzerindeki etkisi: Batı Akdeniz bölgesi imalat işletmelerinde bir uygulama
The impact of the fit between marketing culture and strategy on business performance: An implementation in Western Mediterranean region manufacturing enterprises
- Tez No: 560527
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN PAPATYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz rekabet koşullarında pazarlama kültürüne sahip ve resmin bütününü görebilen işletmeler doğru strateji üretecek ve uygulayacaktır. Böylelikle etkili işlemler üstün performansla sonuçlanacaktır. Bu savdan yola çıkarak çalışmanın amacı, pazarlama kültürü ve işletme stratejisinin performans üzerindeki doğrudan etkisini ve pazarlama kültürü ile işletme stratejisi arasındaki uyumun (kovaryanslar, aracı, düzenleyici etki) işletme performansı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bunun için Batı Akdeniz Bölgesinde bulunan imalat sektöründeki 412 işletme sahip ve yöneticilerine gönüllülük esasına göre yapılan ampirik çalışmadan elde edilen veriler, Lisrel'de Yapısal Eşitlik Modeli analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, pazarlama kültürünün ve işletme stratejisinin işletme performansı üzerindeki etkisinin pozitif ve pazarlama kültürü ile işletme stratejisi arasındaki uyumun (kovaryansların etkisi ve aracı etki) performansa etkisinin pozitif olduğunu göstermektedir. İşletmelerin strateji konusunda analizci ve savunmacı yönde oldukları ve rakiplere nisbeten performans konusunda ise ürünlerin kalitesi, kalite kontrol ölçüleri ile maliyet avantajının ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Bu da Bölge imalatçılarının düşük ve orta düşük teknolojiye sahip imalat yapmalarından dolayı pazarlama kültürü anlayışının daha çok duyarlı (pazar tarafından yönlendirilen) yönde olduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, businesses that have a marketing culture and can see the whole picture will produce and implement the right strategy. Thus, effective processes will result in superior performance. Based on this argument, the aim of the study is to reveal the direct impact of marketing culture and business strategy on performance and the effect of the harmony between the marketing culture and business strategy (covariances, mediator, moderator effect) on the performance of the enterprise. For this purpose, the data obtained from the empirical study conducted on a voluntary basis to 412 business owners and managers in the manufacturing sector in the Western Mediterranean Region were subjected to the Structural Equation Model analysis in the Lisrel. The findings show that the effect of marketing culture and business strategy on business performance is positive and the effect of harmony between marketing culture and business strategy (impact of covariance and impact effect) on performance is positive. It is determined that the quality of the products, quality control measures and cost advantage come to the fore when the enterprises are analyst and defensive in the strategy and the performance is comparatively relative to the competitors. This leads to the conclusion that the concept of marketing culture is more sensitive (market-driven) direction because of the low and medium low technology manufacturing of the Regional manufacturers.