Ülke kredi derecelendirmesi ve borsa endeksleri üzerine etkisi: T-BRICS ülkeleri örneği
Sovereign credit rating and its impact on the financial markets: The case of T-BRICS countries
- Tez No: 560526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN KOCABIYIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT BURAK GEYİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Son yıllarda finans piyasalarında küreselleşmeyle meydana gelen gelişmeler piyasalarda bulunan finansal enstrüman sayısının artmasına ve karmaşıklığa neden olmuştur. Fon arz edenler açısından bakıldığında, gelişen teknolojiyle birlikte daha önce hiç ziyaret etmedikleri ülkelerin finans piyasalarında yatırım yapma fırsatı bulan yatırımcılar büyük bir sorunla karşı karşıya kalmışlardır; asimetrik bilgi sorunu. Fon talep edenler açısından bakıldığında ise, artan rekabet ve finansal piyasalardaki gelişmelerden dolayı ülkeler için doğrudan yabancı yatırım çekmenin ya da hem ülkeler hem de kuruluşlar için maliyeti daha düşük fon temin etmenin önemi artmıştır. Fon ihtiyacının karşılanmasındaki en önemli husus, fon talep eden tarafından yatırımcıya temerrüt riskiyle karşılaşmayacağı güveninin verilmesidir. Ancak sermaye dünyanın en güçlü aynı zamanda en hassas varlığı olduğundan, fon talep edenlerin sermaye sahiplerini yatırım araçlarının güvenilirliği hakkında ikna etmesi oldukça zordur. Bu noktada fon arz edenler asimetrik bilgi sorununu ortadan kaldırmak, fon talep edenler ise yatırımcı güvenini kazanmak amacıyla kredi derecelendirme kuruluşlarına yönelmektedirler. Bu nedenlerle fon talep edenler ve fon arz edenler arasında kredi derecelendirme karar alma sürecini kolaylaştıran bir bilgi kaynağıdır. Sonuç olarak derecelendirme kuruluşları, açıkladıkları notlarla piyasalar üzerinde etkileri olan ve yatırımlara yön veren kuruluşlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ülke derecelendirme not değişikliklerinin TBRICS(Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkeleri hisse senedi piyasaları üzerinde meydana getirdiği etkiyi olay çalışması yöntemiyle ortaya koymaktır. Araştırma 2004-2019 yıllarını kapsamaktadır. Araştırmada kullanılan veriler S&P, Fitch ve Moody's tarafından yayınlanan ülke derece notları ve Türkiye için BIST100, Brezilya için BOVESPA, Rusya için IMOEX, Hindistan için NIFTY50, Çin için SHANGHAİ COMPOSITE ve Güney Afrika için FTSE/JSE ALL SHARE endekslerine ait günlük kapanış fiyatlarıdır. Araştırma sonucunda, derecelendirme not değişikliklerinin hisse senedi piyasaları üzerinde hem pozitif hem negatif yönde anlamlı anormal getirilere neden olduğu ve bu piyasaların yarı etkin piyasa formunda etkin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent developments with globalization in financial markets have led to rise in the number of instruments in the markets and complexity in the markets. From the point of view of the fund suppliers, with developing technology the investors who had the opportunity to invest in the financial markets of the countries they had never visited before, faced a big problem at this point; asymmetric information problem. From the point of view of the fund demanding, the importance of attracting foreign direct investment for countries or lower costs for both countries and organizations has increased due to the increasing competition and developments in the financial markets. The most important issue in meeting the fund requirement is to give trust to the investor that the fund will not face the risk of default. But since the capital is the world's most powerful and the most sensitive asset at the same time, it's a very difficult for fund demanding to convince capital owners about the reliability of issued instruments. At this point, the fund suppliers in order to solve asymmetric information problem and those who demand fund in order to win investor's confidence have turned to credit rating agencies. As a result, the rating agencies are the institutions that have impacts on the markets and direct investments via the rating notes they have announced. The purpose of this study is to reveal the effect of the sovereign rating changes on T-BRICS country's stock markets. The research covers the years 2004-2019. The data used in this study that S&P, Fitch and Moody's published sovereign credit rating notes about related countries and daily closing values of T-BRICS countries' stock indices respectively: Bist100, Bovespa, Imoex, Nifty50, Shanghai Composite and FTSE/JSE All Share. As a result of the research, it is concluded that these markets are not effective in the semi-efficient market form by determining that the rating announcements resulted in returns both positive and negative statistically significant abnormal returns in stock markets.