21. yüzyıl sanat eserlerinde distopik yaklaşımlar
Distopic approaches in 21st century art works
  1. Tez No: 560556
  2. Yazar: DEMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma konusu, 21. Yüzyıl sanat eserlerinde distopik yaklaşımlar başlığı altında sanat eserlerindeki distopya kavramı teknoloji bağlamında araştırılmıştır. Edebiyat alanında ortaya çıkan distopya sözcüğünün tanımı, tarihsel süreci ve gelişimi, teknoloji bağlamında edebi eser örnekleriyle distopik anlamsal içeriğine değinilmiştir. Teknoloji ve distopya ilişkisi araştırılarak endüstri 4.0 teknolojisi ile ilişkilendirilmiş bu bağlamda 21.yüzyıl sanat eserleri, betimleme ve yorumlama yöntemi ile incelenmiştir. Teknolojinin endüstri 4.0 ile ilerleme sürecinde, teknolojinin diğer alanlar ile birlikteliği, teknolojik gelişmelerin sunduğu cihazlar ve sistemlerin kullanım alanları ve amaçları, kontrollü bir kullanım ve değerlendirmeden uzak bireysel ve toplumsal yaşam içerisine yerleşmektedir. Günümüzde sanatçılar, yaşanılan zamana ve geleceğe dair endişelerini ifade etmekte var olan teknolojinin boyutları ve etkilerini distopya bağlamında eleştirel bir şekilde yaklaştıkları görülmektedir. Sanatçıların eserlerinde görülen distopik yaklaşımlarda, günümüz teknolojisinin olumsuz etkileri ve geleceğe dair kuşkularını biçimsel ve kavramsal açıdan yansıtmaktadırlar. Distopya kavramı teknoloji bağlamında araştırılarak incelenmiş ve özgün çalışmalar olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is dystopia in the 21st century art works under the title of dystopic approaches in the context of technology has been researched. The definition, historical process and development of the word dystopia which emerged in the field of literature, dystopic semantic content are discussed with examples of literary works in the context of technology. The relationship between technology and dystopia has been investigated and linked to industry 4.0 technology. In this context, 21st century artworks have been examined with description and interpretation methods. In the process of advancing technology with industry 4.0, the coexistence of technology with other fields, the application areas and objectives of the devices and systems provided by technological advances, are fitted in individual and social life without any controlled usage and evaluation. Nowadays, it is seen that the artist's approach to the dimensions and effects of the existing technology in a very critical demeanour in the context of dystopia. On the dystopic approaches seen in the works of the artists, they reflect the negative effects of today's technology and their doubts about the future from a formal and conceptual perspective. The concept of dystopia has been investigated and examined in the context of technology and presented as original studies.