Asellus aquaticus (crustacea:isopoda) ovaryumunun ince yapısı
  1. Tez No: 56060
  2. Yazar: B.MELİKE ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ÖZALPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
5.0ZET Asellus aquaticus (Crustacea : Isopoda) Ovaryumunun İnce Yapısı Bu çalışmada A.aquaticus (Crustacea : Isopoda) ovaryumunun genel yapısı, stereomikroskop ile, ovaryum duvarı, ovidukt, oosit ve folikül hücreleri de, faz kontrast mikroskobu, ışık mikroskobu ve elektron mikroskobu ile incelenmiştir. A. aquaticus ' un ovaryumlan bağırsağın dorsolateralinde, birbirinden bağımsız uzanan iki uzun tüpsü yapı şeklindedir. Germaryum bölgesi, ovaryumun ventralinde ince bir bant şeklindedir. Ovaryum duvarı, birkaç katlı telsi yapıdan oluşmuştur. Ovidukt ovaryumun tam ortasında değil, ovaryumun ilk üçte birlik kısmının sonunda bulunmaktadır. Ovidukt kılıfında kas hücrelerinin varlığı tespit edilmiştir. Oosit ve folikül hücreleri farklı gelişim evrelerinde incelenmiştir. Oosit gelişiminin ilk evrelerinde, oositler küçük, nukleuslan oldukça homojen dağılımlı kromatine sahip ve nukleolus belirgin ve büyüktür. Bu evrede oositler sitoplazmik yapılar bakımından fakir ve homojen görünüşlüdür. Büyük ve belirgin nukleolusun yanında ayırıcı bir özellik olarak, mitokondirilerin nukleusun hemen etrafında yığıldıkları görülmüştür. Ayrıca bu evrede oositlerin etrafinı folikül hücreleri çevrelemez. Oosit gelişimi ilerledikçe, nukleusun hacmindeki artışın yanısıra sitoplazma ve nukleus yapısmda farklılaşmalar görülür. Nukleusun etrafındaki mitokondriler yavaş yavaş sitoplazmamn her tarafına yayılır. Folikül hücreleri oositleri kuşatmaya başlar. 52Oosit gelişiminin daha ileri evrelerinde folikül hücreleri, oositi tamamen kuşatırlar. Oosit sitoplazmasında gittikçe artan irili ufaklı granüller görülür. Bu granüller oositin depolamaya başladığı vitellus maddesidir. Daha sonra oosit yüzeyinde görülen mikrovilluslar, folikül hücrelerine uzanırlar. Bu sırada mitokondriler oosit çevresine doğru yoğunlaşırlar. Oosit zarında mikropinositoz çöküntüleri görülür. Vitellogenez evresinin ilerlemesiyle, oositte vitellin zar belirginleşir ve vitellus maddesinden oluşan granüllerin sayısı artar. Folikül hücrelerinin sitoplazmasında granüllü endoplazmik retikulum ve Golgi kompleksi görülür. Vitellogenezin sonuna doğru artık olgunlaşmış oositler kendileri genişlerken, folikül hücrelerinin de yer yer inceldiği ve kaybolduğu görülür. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY infrastructure of the Ovary of Asellus aquaticus (Crustacea: Isopoda) In this study, the overall structure of the ovary of A.aquaticus was studied at stereomicroscope, while ovarian wall, oviduct, oocytes and follicle cells were studied at phase microscope, light microscope and electron microscope. Separate ovaries of A.aquaticus, long tube-shaped, are located dorsolateral to the gut. Germinal zone is confined to ventral region of the ovary as a thin band. The ovarian wall is composed of a few of fibrous layers. The position of the oviduct is at the end of the first one-third part of the ovary, not centrally. The sheat of the oviduct was found to possess some muscle cells. Oocytes and follicle cells in different developmental stages were examined in the present study. In the first stages of development oocytes are small, and possess nuclei with homogenously distrubuted chromatine and a big and prominent nucleolus. The oocytes at this stage are homogeneous in appearance and poor in cytoplasmic structures. In addition to distinctive big nucleoli at this stage, mitochondria are seen to be located around the nucleus. Moreover follicle cells do not cover the oocytes at this stage. As the oocyte developes there seems a differantiation in the structure of cytoplasm and nucleus, in addition to an increase in the volume of nucleus. Mitochondria surrounding the nucleus are gradually scattered throughout the cytoplasm, and follicle cells begin to surround the oocytes. 54At the further stages of oocyte development, follicle cells fully surround the oocytes. Increased granules in varying sizes are formed in oocyte cytoplasm, thus vitellogenic material starting to be accumulated by oocytes. After that, microvilli on the oocyte surface are extended towards the follicle cells, and mitochondria accumulate at the surrounding of the oocyte. There also appear micropinocytotic invaginations on the oocyte membrane. Along with the progression of vitellogenic stages, vitellin membrane becomes conspicuous, and the number of granules comprising vitellogenic material increases. Endoplasmic reticulum and Golgi complexes are abundantly formed in the cytoplasm of the follicle cells. As mature oocytes become anlarged towards the end of vitellogenesis the folicle cells seem to become thinner and even disappeared in some places. 55