Sistemik lupus eritematozus tanılı çocuklarda kardiyovasküler komplikasyonların doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Tissue doppler echocardiography to evaluate complications of pedi̇atri̇c systemic lupus erythematosus
- Tez No: 560613
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KARDELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Rheumatology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sistemik lupus eritematozus tanılı hastalarda geç dönemde en önemli mortalite nedeni kardiyovasküler komplikasyonlardır. Bu çalışmada SLE'de kardiyovasküler etkilenmenin tesbitinde doku doppler ekokardiyografinin konvansiyonel ekokardiyografiye üstünlüğü araştırıldı. Çocuk Nefroloji tarafından takip edilmekte olan SLE tanılı hastaların klinik, laboratuar verileri retrospektif olarak toplandı ve ekokardiyografi bulguları kesitsel olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen SLE tanılı 26 çocuk hastanın 2'si erkek (%8), 24'ü kız (%92), ortalama yaşı 15,12±3,08 yıl, izlem süresi ortalama 33,58±22,42 ay idi. Kontrol grubunda 18 kız (%95) ve 1 erkek (%5), yaş ortalaması 14,11±2,54 yıl olan 19 çocuk yer aldı. Hasta grubu ile kontrol grubunda yer alan çocukların yaş ve cinsiyet dağılımı benzerdi (p=0,24). SLE'de kontrol grubuna göre Tei indeksi, sağ ve solda IVRT ve IVCT değerleri artmış bulundu. SLE'de tanı yaşı arttıkça kardiyovasküler etkilenme artmaktadır. Nöropsikiyatrik SLE'de kardiyovasküler etkilenme nöropsikiyatrik olmayan gruba göre artmıştır. Böbrek tutulumu olan ve olmayan gruplar arasında doku doppler ekokardiyografi parametreleri açısından fark yoktur. Sonuç olarak SLE'de diastolik fonksiyon etkilenmiştir. Doku doppler ekokardiyografi SLE kardiyovasküler komplikasyonlarının saptanmasında noninvaziv bir alternatif görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular complications are the most important mortality cause in late period of systemic lupus erythematosus. We aimed to search that if tissue doppler echocardiography is more usefull to show cardiovascular complications of SLE than standard echocardiography. 24 female (%92) and 2 male (%8) child with SLE treated at the Department of Pediatric Nephrology Akdeniz University Medical Faculty were evaluated sectionally. The mean age of patients was 15,12±3,08 and mean follow-up period was 33,58±22,42 months. The controle group contained 1 male (%5) and 18 female (%95) healty child with a mean age 14,11±2,54 years. Age and gender values were similar between groups. In SLE, left and right IVRT, IVCT and Tei index were founded increased. When the age increased at diagnosis, cardiovascular complications increased too. Neuropsychiatric SLE had severe cardiac manifestations. In conclusion, diastolic functions were effected globally in SLE. The tissue doppler echocardiography might be usefull to obtain cardiovascular complications of SLE.