Çocuk hastalarda anti nükleer antikor(ANA) testinin romatolojik hastalıklar açısından tanısal işlevinin değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic function of anti-nuclear antibody (ANA) test in terms of rheumatological diseases in children
  1. Tez No: 924817
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL SÖZERİ, DR. GÜLCAN ÖZOMAY BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Antinükleer antikorlar, hücre çekirdeği yapısında yer alan (DNA, histon, sentromer gibi) yapılara karşı gelişen antikorlardır. Sistemik otoimmün hastalıkların tanısında en sık kullanılan serolojik testlerden biri anti-nükleer antikor(ANA) testidir. ANA testi; özellikle Sistemik Lupus Eritematozus, Skleroderma, Sjögren Sendromu, Polimiyozit ve Dermatomiyozit gibi otoimmün romatizmal hastalıkların tanısında önemli bir tarama yöntemidir. Bununla birlikte, ANA testi pozitifliği yalnızca romatizmal hastalıklarla sınırlı olmayıp, otoimmün olmayan çeşitli hastalıklarda da (malignite, enfeksiyonlar, alerjik hastalıklar gibi) görülebilmektedir. Ayrıca, sağlıklı genç bireylerde de %5-15 oranında ANA testi pozitifliği saptanabilmektedir. Bu çalışma, çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklerine başvuran hastalarda klinisyenler tarafından ANA testinin hangi klinik ön tanılarla istendiğini ve bu testin romatolojik hastalıkların tanısındaki değerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen verilerin, çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında ANA testinin gereksiz istemlerini azaltmayı ve doğru endikasyonlarla kullanımına katkı sağlaması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne 01.12.2016 - 30.11.2023 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvurmuş ve ANA testi istenmiş olup pozitif sonuçlanan 1 ay-18 yaş aralığındaki 846 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların başvuru esnasındaki yaşları, başvuru şikayetleri, fizik muayene bulguları ve laboratuvar tetkik sonuçları hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. ANA testi sonuçları, pozitiflik titresi ve boyanma paternleri detaylı olarak kayıt altına alındı. Hastalar romatolojik hastalık tanılı ve tanısız olarak gruplandırılarak elde edilen veriler analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaşları 2 ay ile 18 yaş arasında değişmekte olup, yaş ortalamaları 9,8±4,3 yıl olarak hesaplandı. Hastaların 296'sı (%35) erkek ve 550'si (%65) kızlardan oluşmaktaydı. ANA testi pozitifliği saptanan 846 hastanın %72,9'unda(n:617) düşük titrede pozitiflik, %27,1'inde(n:229) yüksek titrede pozitiflik saptandı. Romatolojik hastalık tanısı alan 99 hastanın %58,58'inde(n:58) düşük titrede pozitiflik, %41,41'inde(n:41) yüksek titrede pozitiflik saptandı. ANA testi pozitifliği saptanan hastaların başvuru semptomları incelendiğinde, en sık (%50) kas-iskelet sistemi bulguları nedeniyle başvurdukları belirlendi. Bu grupta en yaygın başvuru semptomu %45(n:195) ile artralji olup, bunu %26 (n:110) ile miyalji ve %20 (n:86) ile artrit takip etmektedir. İkinci sıklıkta mukokutanöz bulgular gözlemlenmiş olup, bu grupta en sık başvuru semptomu %50 (n:45) vücutta döküntü olarak belirlenmiştir. Romatizmal hastalık tanısı alan ANA testi pozitif saptanan hastalar incelendiğinde, en sık gözlenen tanı juvenil idiopatik artrit olup, hastaların %37,37'sinde (n=37) bu tanı konulmuştur. ANA testi pozitif hastaların boyanma paternlerinin dağılımı değerlendirildiğinde, tüm gruplarda %38,5 (n:326) ile en yüksek oranda nükleer benekli (ince, kaba benekli) paternin olduğu saptanmış olup bunu %24,1(n:204) yoğun ince benekli paternin izlediği görüldü. Romatizmal hastalık tanısı alan ANA testi pozitif hastaların boyanma paternlerinin dağılımı değerlendirildiğinde, tüm gruplarda %34,3 (n=34) ile en yüksek oranda nükleer benekli (ince, kaba benekli) paternin olduğu saptanmış olup bunu %28,2 (n=28) ile nükleer homojen paternin izlediği görüldü. Romatizmal hastalık tanılı hasta grubunda, romatizmal olmayan hasta grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek ANA titreleri (≥1/320) ve nükleer homojen boyanma paterninin daha sık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Antinuclear antibodies are antibodies that develop against structures (such as DNA, histone, centromere) in the cell nucleus. Anti-nuclear antibody (ANA) test is one of the most commonly used serologic tests in the diagnosis of systemic autoimmune diseases. ANA test is an important screening method especially in the diagnosis of autoimmune rheumatic diseases such as Systemic Lupus Erythematosus, Scleroderma, Sjögren's Syndrome, Polymyositis and Dermatomyositis. However, ANA test positivity is not limited to rheumatic diseases, but can also be seen in various non-autoimmune diseases (such as malignancy, infections, allergic diseases). In addition, ANA test positivity can be detected in 5-15% of healthy young individuals. The aim of this study was to evaluate the clinical prediagnoses for which ANA test is requested by clinicians in patients presenting to pediatric outpatient clinics and the value of this test in the diagnosis of rheumatologic diseases. It is aimed that the data obtained will contribute to the reduction of unnecessary ANA test orders in the field of pediatrics and its use with the correct indications. Materials and Methods: In this study, between 01.12.2016 and 30.11.2023, 846 patients between the ages of 1 month and 18 years who were admitted the University of Health Sciences Umraniye Training and Research Hospital of the Pediatrics Outpatient Clinic for any reason and who had a positive ANA test were included in the study. Age at presentation, complaints at presentation, physical examination findings and laboratory test results were obtained retrospectively from patient files. ANA test results, positivity titer and staining patterns were recorded in detail. Patients were grouped as rheumatologic disease diagnosed and undiagnosed and the data obtained were analyzed. Results: The ages of the patients ranged between 2 months and 18 years, with a mean age of 9.8±4.3 years. Of the patients, 296 (35%) were boys and 550 (65%) were girls. Among 846 patients with positive ANA test, 72.9% (n:617) had low titer positivity and 27.1% (n:229) had high titer positivity. Among 99 patients diagnosed with rheumatologic diseases, 58.58% (n:58) had low titer positivity and 41.41% (n:41) had high titer positivity. When the presenting symptoms of patients with positive ANA test were analyzed, it was determined that the most common presenting symptom (50%) was musculoskeletal system symptoms. The most common presenting symptom in this group was arthralgia with 45% (n:195), followed by myalgia with 26% (n:110) and arthritis with 20% (n:86). Mucocutaneous manifestations were observed with the second highest frequency and the most common presenting symptom in this group was rash with 50% (n:45). When ANA test positive patients diagnosed with rheumatic diseases were analyzed, the most common diagnosis was juvenile idiopathic arthritis and this diagnosis was made in 37.37% (n=37) of the patients. When the distribution of staining patterns of ANA test positive patients was evaluated, it was found that the highest rate of 38.5% (n:326) in all groups was nuclear speckled (fine, coarse speckled) pattern, followed by 24.1% (n:204) intense fine speckled pattern. When the distribution of staining patterns of ANA test positive patients diagnosed with rheumatic disease was evaluated, it was found that the highest rate of nuclear speckled(fine, coarse speckled) pattern was found in all groups with 34.3% (n=34), followed by nuclear homogeneous pattern with 28.2% (n=28).