Ankara ili, Gölbaşı İlçesi, Hallaçlı Mahallesi'nde bulunan Mehmet Ağa Konağı'nın erken cumhuriyet dönemi konut mimarisi ile karşılaştırması, restitüsyonu ve restorasyon önerisi
Comparison with early republican residential architecture, restitution and restoration proposal of the Mehmet Aga Mansion in Hallaçlı, Gölbaşı, Ankara
- Tez No: 560638
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Bu çalışma, Ankara ili, Gölbaşı İlçesi, Hallaçlı Mahallesi'nde yer alan Mehmet Ağa Konağı'nın korunmasını konu almaktadır. Çalışmanın amacı, Erken Cumhuriyet Dönemi mimarisinin kırsal alanda yer alan özgün bir örneği olan yapının özgün niteliklerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için restorasyon önerisi geliştirmektir. Bu sayede, Kurtuluş Savaşı'nda orduya yaptığı önemli katkılarıyla bilinen milli mücadelenin önemli destekçilerinden biri olan yapının ilk sahibi Mehmet ATAK'ın anısı da yaşatılacaktır. Çalışma kapsamında Mehmet Ağa Konağı'nın bugünkü durumu analiz edilerek belgelenmiş, ilgili arşiv belgeleri araştırılmış, benzer yapılarla karşılaştırmalı çalışmaları, restitüsyon analizi ve restitüsyon çözümleri yapılarak yapının sürdürülebilir korunmasını sağlayacak restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the conservation and restoration of the Mehmet Aga Mansion located in Hallaçlı District in Gölbaşı, Ankara. The study aims to develop a restoration proposal to ensure preservation of the authentic qualifications of the building to be passed on the future generations which is one of the unique examples of the Early Republican Period architecture in rural area. Therefore the memory of the first owner of the dwelling, Mehmet ATAK, who is well-known as one of the important supporters of the national struggle with his contributions to the army in the War of Independence, will also be maintained. Within the scope of the study, current situation of the Mehmet Aga Mansion has been surveyed and analyzed to be documented, related archive documents have been researched, comparative study with similar dwellings built in the same period has been prepared, architectural period of the dwelling has been analyzed and solutions on its restitution have been expressed, finally a restoration project to provide sustainable conservation has been proposed.