Kobilerde ve üniversitelerde endüstri 4.0 farkındalığı üzerine bir çalışma
A study on industry 4.0 awareness in smes and universities
  1. Tez No: 560645
  2. Yazar: BETÜL SOYÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelişen teknoloji seviyesi, artan müşteri istekleri ve alım gücü sebebiyle işletmelerin rekabet edebilmeleri için çeşitli alanlarda üstünlük sağlamaları gerekmektedir. Günümüzde hizmet sektöründe ve üretim sektöründe operasyon sürelerinin kısaltılması büyük önem arz etmektedir. Müşteri memnuniyetini artırmak, ürün çevrim sürelerini kısaltmak, piyasaya hızlı ürün çıkarabilmek ve maliyetleri azaltmak için çabalayan işletmeler diğer işletmelerin önüne geçmektedir. Bu noktada Dünyada isminden oldukça bahsettiren, ülkemizde ise yeni yeni şekillenen Endüstri 4.0 önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. İlk olarak 2011 yılında kavram olarak duymuş olduğumuz Endüstri 4.0 akademik dünyada ilgi görmüş, uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştır ve ilerleyen yıllarda kullanılacağı aşikârdır. Yapılan bu tez çalışmasında Türkiye'de üretim sektörünün farklı sahalarında yer alan çeşitli işletmeler için Endüstri 4.0 farkındalığı üzerine www.onlineanketler.com üzerinden bir anket linki hazırlanmış sonuçları istatiksel olarak sonuçlar SPSS programının 19. versiyonunda değerlendirilmiş ve literatüre sunulmuştur. Bahsi geçen anket soruları tarafımızca tasarlanmış olup geçerliliğini tespit etmek için Kaiser Meyer Olkin testi ve Bartlett testi yöntemlerinden yararlanılmış, güvenilirliği tespit etmek için ise Cronbach's alfa katsayısı değerinden yararlanılmıştır. Sonrasında normallik testi yapılarak katılımcıların sorulara vermiş olduğu cevaplar tek tek değerlendirilmiştir. Bu çalışmaya 351 farklı işletmenin personeli katılmış olup üretimde belirli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin farkındalığı %76,35 olarak tespit edilmesine rağmen uygulamanın varlığına dair sorulara verilen cevaplar oldukça düşüktür. Yine bu tez çalışmasında akademisyenlerin Endüstri 4.0 farkındalığı üzerine doğru cevabın şıklarda yer aldığı teorik test soruları hazırlanmış ve akademisyenlerin vermiş olduğu cevaplar tek tek değerlendirilmiştir. Bu çalışmaya 184 akademisyen katılmıştır. Akademik dünyada farkındalık bir hayli yüksektir ve katılım sağlayan akademisyenlerin %25'inin Endüstri 4.0 üzerine çalışmaları vardır.
Özet (Çeviri)
Businesses need to excel in various areas in order to compete because of the increasing technology level, customer requirements and purchasing power. Nowadays, it is of great importance to shorten the operation periods in service and production sector. Businesses that strive to increase customer satisfaction, shorten product cycle times, expose products to the market and reduce costs prevent other enterprises. In this point, Industry 4.0 which is quite mentioned in the world and which is newly formed in our country, emerges as an important element. Firstly, the concept of Industry 4.0, which we heard as a concept in 2011, has attracted interest in the academic world and has been used in applications and it is obvious that it will be used in the following years. Made this argument for several businesses located in different sites of the manufacturing sector in Turkey in the work industry 4.0 awareness on prepared a survey link via www.onlineanketler.co results of statistical results are evaluated in the 19th version of SPSS and presented in the literature. The questionnaire was designed by us and Kaiser Meyer Olkin test and Bartlett test methods were used to determine its validity. Cronbach's alpha coefficient value was used to determine reliability. Afterwards, the normality test was performed and the answers of the participants to the questions were evaluated one by one. In this study, the staff of 351 different enterprises have participated and the awareness of the enterprises operating in certain sectors in production is determined as 76.35%, however, the answers to the questions regarding the existence of the application are quite low. In this thesis, theoretical test questions in which academics have the right answer on Industry 4.0 awareness were prepared and the answers of academicians were evaluated one by one. 184 academicians participated in this study. In the academic world, awareness is high and 25% of academicians are involved in the study of Industry 4.0.