Pres kalıplama pestilinin mekanik ve elektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and electrical properties of sheet moulding compound
  1. Tez No: 560660
  2. Yazar: NURAY CANBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada; standart, organik birleştirici madde katkılı ve tek duvarlı karbon nanotüp katkılı kompozit malzemelerin mukavemet ve elektriksel özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Malzemenin dayanıklılığı çekme testleri ile ölçülürken, elektrik özellikleri ise yüksek hızlı akım-voltaj ölçümleri ile belirlenmiştir. Birleştirici madde katkısı malzemenin mekanik özellikleri için önemli derecede iyileştirme sunarken, tek duvarlı karbon nanoptüp katkısı malzemenin doğru akım iletkenliğini yalıtkanlık derecesinden yarıiletken seviyelerine arttırmıştır. Aynı zamanda elektrik iletkenliğinin perkolasyon teorisine uyduğu deneysel olarak ortaya konulmuştur. Malzemenin doğru akım iletkenliğinin yanında dielektrik sabiti, dielektrik kayıp faktörü ve kayıp tanjantı gibi özellikler de çeşitli frekans değerleri için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the strength and electrical properties of specially manufactured standard, organic coupling agent reinforced and single-wall carbon nanotubes modified composite materials were investigated comparatively. While the durability of the material was measured by tensile tests, the electrical properties were determined by high-speed current-voltage measurements. While the coupling agent contribution offers a significant improvement in the mechanical properties of the material, the single-wall carbon nanotubes contribution increases the direct current conductivity of the material from the degree of isolation to the semiconductor levels. It was also experimentally revealed that electrical conductivity conforms to the percolation theory. In addition to the direct current conductivity of the material, properties such as dielectric constant, dielectric loss factor and loss tangent were obtained for various frequency values.