Doğrusal olmayan anlatı ve interaktif film: Jonglörler üzerine interaktif belgesel çalışması
Non-linear narrating and interactive film: Interactive documentary on the Jugglers
  1. Tez No: 560691
  2. Yazar: KAMİL MİNGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞANSAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte sanat alanında da yeni ortamlar ve deneyimler oluşmaktadır. Metinler arasılık ise sayısal teknolojinin getirdiği önemli bir unsurdur. Zaman ve mekanda sıçramalar oluşturan bu özellik, doğrusal özellikli sinema anlatısına da etki etmektedir. Zaman ve mekan algısından kurtarılmış bu anlatı doğrusal olmayan özelliktedir. Bu çalışmada, öncelikle sinemada sahneler arası anlamın nasıl oluştuğu ve doğrusal kurgunun nitelikleri belirlendikten sonra doğrusal olmayan anlatının özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Sinemanın uzam ve zaman kavramları, doğrusal ve doğrusal olmayan anlatı çerçevesinde araştırılmıştır. Bunu takiben psikoloji kuramları eşliğinde izleyicinin interaktif film eğiliminin dinamikleri araştırılmıştır. Tüketirken kendi kurgusu ile üreten konumundaki üretüketici konumundaki izleyiciyi anlamak yapılacak interaktif belgesel için yol gösterici niteliği taşımıştır. Belgesel film etiği ve türleri sonraki bölümlerde incelenmiş, tez için düşünülen jonglörler belgeseline yaklaşım metni oluşturulmuştur. Bir interaktif film yapımı aşamaları aşamalı olarak tezde yer alması üretim sürecini anlamak açısından yardımcı olacağı düşünülerek paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the developing new digital technology, there are new environments and experiences in the field of art. Hyperlink is an important element of the digital technology. This feature, which creates jumps in time and space, has an effect on the linear narrative. This narrative, freed from the perception of time and space, is non-linear.In this study, first of all, it is compared with the features of nonlinear narrative after the determination of the inter-scene meaning in cinema. The space and time concepts of cinema have been investigated in the framework of linear and nonlinear narrative. Subsequently, the dynamics of the interactive film tendency of the viewer were investigated in the light of psychology theories. Understanding the audience in the position of producing by its own fiction while consuming has guided the interactive documentary. Documentary film ethics and genres were examined in later chapters. The stages of an interactive film production were gradually shared with the idea that it would help to understand the production process.