Sine-oyun: Etkileşimli anlatının ludolojik açımlaması
Cine-play: The ludological taxonomy of interactive narration
  1. Tez No: 926229
  2. Yazar: ATAKAN SEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Etkileşimli ortamların yükselişiyle, video oyunları ve sinema arasındaki sınırlar bulanıklaşmış, bu da“sine-oyun”olarak adlandırılabilecek hibrit bir anlatı türünün doğmasına yol açmıştır. Geleneksel sinema ve video oyunlarının kesişiminde yer alan bu tür, doğrusal olmayan, dallanarak ilerleyen ve oyuncunun aktif katılımını gerektiren bir yapı sunar. Etkileşimli sinema hem anlatı hem de oyuncu deneyimi açısından farklı bir paradigma önerirken, görsel-işitsel estetikle de dikkat çeker. Bu yeni ortam hem teorik hem de pratik düzeyde analiz edilmeye değer, özgün bir anlatı formu olarak önemini artırmaktadır. Ludolojik ve anlatı bilimi bağlamında sinema ve oyun arasındaki muğlak noktada yer alan altı adet eser incelenmiştir. Eserler; etkileşimleri, anlatı yapıları, teknolojiyi ve dijital ortamları kullanmaları bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rise of interactive media, the boundaries between video games and cinema have blurred, giving birth to a hybrid narrative form referred to as“cine-play.”Situated at the intersection of traditional cinema and video games, this form offers a nonlinear, branching structure that requires active player participation. Interactive cinema proposes a distinct paradigm in terms of narrative and player experience while also standing out with its audiovisual aesthetics. This new medium warrants analysis at both theoretical and practical levels, solidifying its importance as a unique narrative form. Six works situated at the ambiguous juncture between cinema and games were examined in the context of ludology and narratology. These works were analyzed in terms of their interactivity, narrative structures, use of technology, and digital environments.