Türk Hukuku'nda göçmen kaçakçılığı suçu- TCK Md.79
Crime of immigrant smuggling in Turkish Law
  1. Tez No: 560713
  2. Yazar: BUSENAZ BAHADIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ALTUNKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarihin ilk çağlarından itibaren insanlar, bireysel ya da topluluk olarak çeşitli nedenlerle göç etmektedirler. Bunlardan en önemlileri ekonomik sebepler, daha iyi şartlarda yaşama isteği, savaşlar, iklim koşulları gibi nedenlerdir. Bunun sonucunda bireyler hedef ülke olarak belirledikleri ülkelere gitmek için, maddi bir çıkar karşılığında bu işi üstlenen kişi ya da örgütlerle anlaşmaktadırlar. Yasal olmayan yollarla ve çoğunlukla insanlık dışı şartlarda süren bu göç serüveninde bireylerin hakları zedelenebilmekte hatta ölümler meydana gelebilmektedir. Yasadışı göçler uluslararası toplum düzenini ve devletlerin sınır güvenliklerini tehdit ettiği için, uluslararası sözleşmeler ve ek protokollerle bu problemlerin önlenmesi amaçlanmıştır. Uluslararası sözleşmelerin getirdiği yükümlülüklerle birlikte, mülga 765 sayılı TCK'nın 201/a. maddesinde ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Uluslararası Suçlar”başlıklı kısmında yer alan 79. maddesinde“Göçmen Kaçakçılığı Suçu”düzenlenmiştir. Bu suçun inceleme konusu yapılmasındaki amaç, konuya ilişkin çalışmanın sınırlı sayıda olması ve özellikle son 5 yıldır ülkemizin ana gündemlerinden birini oluşturmasıdır. İki kısımdan oluşan çalışmamızın ilk bölümü, göç ve ilgili kavramlar, dünyada ve Türkiye'de göçün tarihsel gelişimi, göçün sebepleri, sınıflandırılması ve yasadışı göç başlıklarından oluşmaktadır. İkinci bölümünde ise 765 sayılı ve 5237 sayılı TCK'da düzenlenen göçmen kaçakçılığı suçunun karşılaştırılması, göçmen kaçakçılığı suçunun bazı ülke mevzuatlarındaki düzenlenmesi ve benzer suç tipleriyle karşılaştırılması yapılmış, daha sonra soruşturma usulleri ve yaptırımla birlikte suç tipi incelemesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the earliest times of history, people go from one place to another individualistically or collectivelywith various reasons. The most important ones are economic reasons, desire to live in better conditions, wars and climate conditions. As a result, individuals compromised with the people or organizations that undertake thisstuff for providing financial benefit, in order to go to the countries that they have determined as target countries. In this migration adventure, which is continued by illegal and mostly under inhumane conditions, the rights of individuals can be damaged and even death can occur. Since illegal immigration threatens international social order and state's border security, it is aimed to prevent these problems through international conventions and additional protocols. As per the obligations of the international conventions and protocols,Turkish Penal Code No. 765's Article 201/a and Turkish Penal Code No. 5237's Article 79 which is titled under“International Crimes”are regulated. The purposes of the investigation of this crime are having a limited number of studies on the subject andsetting one of the main agenda of our country in the last 5 years. Thefirst part of our study consists immigration and related concepts in the world and in Turkey, the historical development of migration, causes of migration, classification and illegal immigration. In the second part, the comparison of the crime of migrant smuggling in the Turkish Penal Code No. 765 and Turkish Penal Code No. 5237, the regulation of the crime of migrant smuggling in some countries and comparison with similar types of crime, and then the investigation procedures and sanction together with the investigation of the crime type are included.