Grafik romanda özgünlük ve etkileşimli bir uygulama
Authenticity and an interactive application in graphic novel
- Tez No: 520028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFÜKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Her geçen gün gelişmekte olarak yayım hayatını devam ettiren grafik romanlar, aynı zamanda modern dünyanın önemli sanat / tasarım dallarından biri olarak hızla gelişmiştir. Birden çok ülke, sanatçı ve dil aracılığıyla, okuyucularına ulaşan grafik romanlar her geçen gün yeni ekollere de ev sahipliği yapmıştır. Her türlü zorluğa rağmen tüm dünya ve Türkiye'de hızla yayılan, kendilerine özgü özellikleriyle birer iletişim aracı haline gelmiş olan grafik romanlar, çağdaş bir kültür öğesi haline de gelmiştir. Grafik romanlar; günümüz ve geleceğin önemli sanat dallarından biri olarak görüldüğünden, bu tez çalışmasında, dünden bugüne farklı yönleri ve dönemleriyle incelenerek bu alanda bir uygulama çalışması ve konusu olarak seçilmiştir.“Grafik Romanda Özgünlük ve Etkileşimli Bir Uygulama”başlıklı bu tezin birinci bölümünde çizgi roman çeşitli yönleriyle tanımlanmaya çalışılmış; tarihi gelişimi, sansürler, sanata ve sanatçıya katkısı üzerinde durulmuş; sanatçılarla yapılan görüşmelere yer verilmiş, mizah sanatı ve sinemadaki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde; grafik romanın tanımı, gelişimi ve önemi vurgulandıktan sonra grafik roman okuyucusu hakkında bilgiler verilmiştir. Bütün bunların yanı sıra grafik romanların birey ve toplumun gelişimine katkısı da araştırılmış ve sunulmuştur. Üçüncü bölümde; çeşitli grafik roman örnekleri incelenerek biçim, içerik ve resimleme açısından özgünlükleri karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda etkileşimli grafik roman örnekleri de araştırılmış ve öğelerine ayrılarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde; bir önceki bölümde öğelerine ayrılmış olan etkileşimli grafik romanların tasarımları ve uygulamaları örneklendirilerek, özgünlük ve işlev açısından karşılaştırılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise araştırmalar ve örneklerden edinilen bilgiyle, alan uzmanlarının görüşlerinden de hareketle uygulama çalışmasının temelini oluşturan hikayenin özeti ve hikayedeki karakterlerin çözümlemesine yer verilmiştir. Bütün bunların yanı sıra, uygulamaya ait hikayenin eskizleri, karekod ile etkileşimli örnekleri de paylaşılarak; uygulama çalışmasına yer verilmiştir. Uygulamalar, düşünce/eskiz aşamasından sonuçlandırılıncaya kadarki süreciyle irdelenerek verilmiştir. Anahtar Sözcükler Çizgi Roman, Grafik Roman, Resimli Roman, Sanat, Sansür, Grafik Roman Okuyucusu, Etkileşimli Grafik Roman, Karekod.
Özet (Çeviri)
Graphic novels that continue its publishing life as it develops each passing day, have also rapidly improved as one of the important art/ design branches of the modern world. Graphic novels reaching their readers through multiple countries, artists, and languages, have hosted new cults every passing day. Graphic novels that quickly spread all over the world and in Turkey despite all the difficulties and became a communication tool with their own unique characteristics, has also become a contemporary cultural element. Because graphic novels are an important artistic branch of the present and future, in this thesis study, different periods on the earth have been researched from past to today, and an application study in this area has been chosen as the subject. In the first chapter of this thesis entitled“Authenticity and an Interactive Application in Graphic Novel”, a comic book was tried to be defined in its various aspects; its historical development, censorship, and contribution to art and the artist has been emphasized; interviews with artists were included and the art of humor and its place in the cinema were reviewed. In the second chapter, after the description, development, and importance of the graphic novel are emphasized, information has been provided about the graphic novel reader. In addition, the contribution of graphic novels to the development of the individual and the community has been researched and presented. In the third chapter, various graphic novel examples are analyzed and their originality were compared in terms of form, content and illustration. At the same time, examples of interactive graphic novels were also researched and reviewed by separating it into its elements. In the fourth chapter, the designs and applications of interactive graphic novels that was separated into its elements in the previous chapter were exemplified and compared in terms of originality and function. In the fifth and last chapter, a place was given to the analysis of the summary of the story and the characters in it, which constitute the basis of the application study, with the information obtained from the researches and examples and also from the opinions of the experts in the field. In addition to all of these, by sharing the sketches of the story of the application and samples interactive with the data matrix; a place was given to the application study. The applications were given by scrutinizing through its process from thought/ sketch phase to the finalization. Keywords Comic Book, Graphic Novel, Comic, Art, Censorship, Graphic Novel Reader, Interactive Graphic Novel, Data Matrix.