Interdisciplinary research on picturebooks and comics for museums and cultural heritage sites
Müzeler ve kültürel miras alanlarına yönelik resimli kitaplar ve çizgi romanlar üzerine disiplinlerarası araştırma
  1. Tez No: 662975
  2. Yazar: BETÜL GAYE DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIM VERYERİ ALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Resimli kitaplar ve çizgi romanlar, müzelerdeki ve kültürel miras alanlarındaki ziyaretçiler tarafından etkileşimli öğrenme araçları olarak kullanılmaktadır. Bu alanları ziyaret etmek, çocukların yapıtları ve tarihsel kavramları algılamasını ve kendilerini mekanda yönlendirmesini gerektirdiği için anlam oluşturma sürecinde çeşitli zorluklar doğurur. Resimli kitaplar ve çizgi romanlar, ziyaretçilerin, özellikle de çocukların kurgusal, kurgusal olmayan ve hibrit anlatımlarla bu kültürel yerlere katılımını kolaylaştırır. Bu kitaplardaki kurgusal anlatımlar, çocukları konuya ve çevreye alıştırırken, kurgusal olmayanlar onlara sanat yoluyla öğrenmeye dayalı eğlenceli deneyimler sunar. Sunulan araştırma, müzelerde ve kültürel miras alanlarındaki çocukların resimli kitaplarının farklı yönlerini ortaya koymaktadır. İlk olarak, müzeler ve kültürel miras alanları tarafından yayınlanan seçilmiş resimli kitaplardaki görsel ve metin ilişkileri incelenerek, bu ilişkinin çocukların yaratıcılıklarını geliştiren yazı, çizim ve tasarım faaliyetlerine ek olarak nasıl fayda sağladığı örneklerle sunulacaktır. Daha sonra, bu kitapların duyusal, uygulamalı ve mekansal katılımlarla çocukların sanatsal olguları öğrenmesine nasıl yardımcı olduğunu incelenir. Bu araştırma kapsamında, müze içeriğiyle etkileşimde bulunmanın yeni yollarını önermek amacıyla bir vaka çalışması olarak Pera Müzesi'ne yönelik resimli kitap projesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Picturebooks and comics are utilized as interactive learning tools for visitors in museums and cultural heritage sites. The museum visit bears various challenges for children, especially in regards to meaning-making, such as grasping the essence of artworks, understanding historical concepts, and orienting themselves in space. Picturebooks and comics can facilitate children's engagements in these cultural places through fiction, nonfiction, or hybrid narrations. While fictional narrations help accustom children to the subject and the environment, non-fiction offers them playful experiences based on knowing through art. The presented research reveals different aspects of children's picturebooks in museums and cultural heritage sites. First, it analyses the image and text relationships in select picturebooks published by museums and cultural heritage sites to map how children benefit from this relationship, in addition to writing, drawing, and designing activities that hone their creative skills. Second, it investigates interactivity in these books to understand how they can bolster children's embodied learning in art through sensory, hands-on, and spatial engagements. Based on this research, a picturebook project for the Pera Museum was developed as a case study to propose novel ways for children to interact with museum content.