Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eleştirel düşünme becerilerine verdiği önemin kişisel ve mesleki açıdan incelenmesi
Examining the importance of critical thinking skills of school administrators and teachers' regarding their personal and professional lives
- Tez No: 560728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eleştirel düşünme becerilerine verdiği önemin kişisel ve mesleki açıdan incelenmesidir. Yine bu çerçevede okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eleştirel düşünme becerilerine verdikleri önemin yaş, kıdem, cinsiyet, mesleki kıdem, branş, yöneticilik kıdemi, eğitim durumları ve hizmet içi eğitim sayısına göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırmalarını temel almaktadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Avrupa yakası içerisinde bulunan resmi liselerde görev yapan yöneticiler ve lise öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini ise İstanbul ili Avrupa yakasında yer alan Başakşehir, Esenyurt, Avcılar ve Beylikdüzü ilçelerinde bulunan resmi liselerde görev yapmakta olan 443 lise öğretmeni ve 481 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler ''Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği'' ile toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları öğretmenlerin eleştirel düşünmeye gereken önemi vermediklerini ortaya koymaktadır. Çalışmada öğretmenlerin eleştirel düşünme ile ilgili kişisel sorulara verdikleri cevaplar neticesinde ''kararsızım'' sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sonuç öğretmenlerin kişisel yaşamlarında eleştirel düşünme becerilerini orta düzeyde kullandıkları sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Bu durum genel olarak farklı değişkenler açısından da değişiklik göstermemektedir. Çalışmada okul yöneticileri yaş, mesleki kıdem, eğitim durumları, hizmet içi eğitim sayısı değişkenlerinde farklılık göstermişlerdir. Türk eğitim sisteminde yönetici ve öğretmenlerin hizmet öncesi eğitimleri esnasında eleştirel düşünme gibi becerilere sahip olmaları için programlarda buna yönelik dersler ve uygulamalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research mainly aimed at examining teachers' and school administrators' critical thinking skills in terms of their personal and professional aspects. In this frame, it also aimed to determine whether teachers' and school administrators' critical thinking skills shows significant difference regarding their age, seniority, gender, professional seniority, branch, managerial seniority, educational status and the number of in-service training they attended. The research employed a quantitative survey research design. The population of research consisted of teachers and school administrators from public high schools in European side of Istanbul. The target population of the study comprised of 443 teachers and 481 school administrators from public high schools in Basaksehir, Esenyurt, Avcılar and Beylikduzu townships in Istanbul. The data were collected with“Critical Thinking Tendency Scale”. Results reveal that teachers and school administrators do not give enough importance to critical thinking skills both professionally and personally. This situation does not show significant difference regarding the variables. It is suggested that lectures and practices should be done for teachers and school administrators to have such skills during the pre-service training in Turkish education system.