Marka hakkının internet reklamcılığı yoluyla ihlali ve sorumluluk halleri
Violation of the right of brand by internet advertising and responsibility regime
- Tez No: 560729
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnternet, dünya genelindeki toplumların her kesimi tarafından kullanılmaktadır. Pek çok olumlu yönü bulunmasının yanında bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. İnternetin ortaya çıkardığı olumsuzluklardan biri, internet reklamcılığı yoluyla marka hakkının ihlal edilmesidir. İnternet reklamcılığı yoluyla ihlal edilen marka hakkında sorumluluğun kimlere nasıl paylaştırılacağı önem taşımaktadır. Çalışmamızda bu konu üzerinde durularak incelenmeye çalışılmaktadır. Günümüzde insanlar, gerçek hayattaki işlemlerini internete aktararak sanal ortamda işlerini gerçekleştirmektedirler. Bu durum, internet üzerinden ticaret yapılabilmesine imkân sağlamaktadır. Ticaretin gelişmesi ve rekabet ise, reklamların internet ortamına taşınmasına neden olmuş ve internet reklamcılığı ortaya çıkmıştır. İnternet üzerinden gerçekleştirilen ticaretin hız, maliyet, geniş alıcı kitlesi gibi olumlu tarafları bulunsa da işlem güvenliği ve kişisel verilerin korunması noktasında problemleri mevcuttur. Bu problemler kısmen çözüme kavuşturulmuş olsa da günümüzde halen etkisini devam ettirmektedir. Çalışmamızda, uygulamada çeşitli sorunlara sebebiyet veren durumlar üzerinde durulmaya çalışılmaktadır. Bu durumlardan ilki, internet ortamında ortaya çıkan marka hakkı ihlallerinin tespit edilmesidir. Bu konuda esnek olunmasının gerekli olup olmadığı konusunda gerek Türkiye'de gerek yabancı ülkelerde birlik sağlanabilmiş değildir. İnternet ortamındaki marka hakkı ihlalleri, geleneksel marka hakkı ihlalleriyle karşılaştırılarak konu izah edilmeye çalışılmaktadır. Konunun açıklığa kavuşturulmasında ABD ve AB Adalet Divanı kararlarından yararlanılmaktadır. İkinci durum, içerikle ilgili aktif beyanı bulunmayan internet servis sağlayıcılarının marka hakkı ihlalleri bakımından sorumluluğuna ilişkindir. Üçüncü durum ise internet ortamındaki uyuşmazlıklar konusunda yeterli ilerlemenin gerçekleştirilemediği Türk uygulamasındaki problemlere ilişkindir. Bu konuda özellikle ihtiyati tedbir uygulamaları, yetkili mahkeme ve uygulanacak hukuk hususları inceleme altına alınmaktadır. Çalışmamızda genel olarak doktrin ve mahkeme kararları araştırılarak sentezlenmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda ABD Federal Mahkemesi, AB Adalet Divanı ve Türkiye açısından Yargıtay'ın konuyla ilgili önemli kararlarına yer verilmektedir. Konuyla ilgili temel ve yardımcı eserlerden yararlanılmaktadır. İnternet reklamcılığı konusunda; reklamcılar, internet servis sağlayıcıları ve marka hakkı sahipleri arasındaki dengenin sağlanması gerekmektedir. Bu konuda uygulamada yaşanabilecek problemlerin önüne geçilebilmesi için uygulayıcılara bir kontrol listesinin sunulması gerekmektedir. Bu faktörler ise çalışmamızda yer verilen Sleekcraft faktörleri olabilecektir. Konuyla ilgili başkaca faktörlerin de uygulayıcılar tarafından dikkate alınması mümkündür. Dürüst ticaret uygulaması, internet ortamında görüntülenen her marka ya da işaretin ihlal oluşturmamasına yönelik olarak ortaya konulmuştur. AB ve ABD Hukukundaki düzenlemeler teknik olarak Türk Hukukundaki düzenlemelere nazaran ileri düzeyde bulunduğu için yeni yapılacak düzenlemeler açısından bu hukuklardan yararlanılması mümkündür. Son zamanlarda Türkiye'de internet ortamında meydana gelen ihlallere yönelik olarak kanuni düzenlemeler yapılmaya çalışılmaktadır. Bu konuda özellikle Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun önem taşımaktadır. Uygulamada bu düzenlemelerden ve Yargıtay kararlarından yararlanılarak somut olaya göre değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu değerlendirmede ise sürekli yaşanan yenilikler ve değişimler gözetilerek esnek davranılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Uygulamada özellikle ihtiyati tedbir konusunda gerekli inceleme yapılmaksızın derhal karar verildiği gözlemlenmektedir. Bu konuda karşı tarafın görüşlerinin de alınması gerek kanuni düzenlemeler gerekse ciddi sorunların ortaya çıkmaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Internet is used by all segments of the world community. In addition to having many positive aspects, it brings some drawbacks. One of the disadvantages of the internet is the violation of the trademark right through internet advertising. It is important to tell who is responsible about the brand that has been violated through internet advertising. In this study, it is tried to be examined with an emphasis on this issue. Nowadays, people are doing their work in virtual environment by transferring their real life processes to the internet. This situation allows for trade over the internet. The development of trade and competition caused the ads to be transferred to the internet and internet advertising emerged. Although the trade over the Internet has positive aspects such as speed, cost, and large buyer mass, it has problems in terms of transaction security and protection of personal data. Although these problems have been partially solved, they still continue to be effective today. In our study, we try to focus on situations that cause various problems in practice. The first of these cases is to identify the violations of trademark rights that occur on the internet. whether it is necessary to have to be flexible on this issue it has not been provided both in Turkey and foreign troops in the country. Internet rights violations are compared with traditional brand rights violations and the subject is tried to be explained. US and EU Court of Justice decisions are being used to clarify the issue. The second case relates to the responsibility of Internet service providers who do not have an active statement regarding the content in terms of brand infringement. The third situation is related to the problems in Turkish practice where sufficient progress cannot be made on the disputes in the Internet. Particularly in this regard, the precautionary measures, the competent court and the legal issues to be applied are examined. In our study, we try to synthesize doctrine and court decisions in general. In this context, the US Federal Court, emphasis was given to the EU Court of Justice and the Supreme Court's decision on the important issue for Turkey. Basic and auxiliary works on the subject are used. In terms of internet advertising; the balance between advertisers, internet service providers, and brand owners must be ensured. In order to prevent the problems that may occur in the application, a checklist should be provided to the practitioners. These factors may be the Sleekcraft factors involved in our study. Other factors related to the subject can be taken into consideration by the practitioners. The honest trade practice is provided to ensure that no marks or marks are displayed on the internet. Since the regulations in EU and US law are technically advanced in terms of Turkish law, it is possible to make use of these laws in terms of new regulations. Recently in Turkey for violations that occurred in the Internet environment is attempted statutory regulations. In this regard, the Law on Regulation of Electronic Commerce is important. In practice, it is necessary to make an evaluation according to concrete cases by using these regulations and Supreme Court decisions. In this evaluation, it is necessary to be flexible by considering the innovations and changes that are constantly experienced. In practice, it is observed that the precautionary measure is decided immediately without any necessary examination. Taking the views of the other party on this issue is important in terms of both legal regulations and serious problems.