Zekeriyyâ El-Ensârî 'nin 'El-Matlâ Şerhû'l İsâgûcî' adlı eserinin tahkik ve tercümesi
The review and translation of the work 'Al-Matlā Şerhû'l İsāghūjī' by Zakariyyā Al-Anṣārī'
  1. Tez No: 560745
  2. Yazar: MEYSA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR YAREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
14. ile 15. yy. arasında mantığın gelişimi göz önüne alındığında, yani eserlerin te'lifinin olmadığı ancak daha önce telif edilen eserlerin şerh ve haşiyelerinin ortaya çıktığı dönemdir. Îsâgûcî, mantık ilmine bir girizgâh kabul edilerek, diğer ilimlerle ilgili çalışmalar ortaya konduğunda, bu çalışmaların başlangıcına konularak, mantık ilminin önemi vurgulanmıştır.13.yy. da Ebherî'nin kaleme aldığı Îsâgûcî, bu coğrafyada oldukça yaygınlaşmış, medreselerde okutulan eserler arasına girmiştir. Bu çalışmada, Mısırlı Şafi fakihi olan Zekeriyyâ El-Ensârî'nin mantık ilmine dair Ebherî'nin Îsâgûcî'sine yazmış olduğu Şerh'ul Îsâgûcî el-Matlâ adlı şerhinin tanıtımı, diğer Îsâgûcî şerhleri arasındaki yeri, tahkik ve tercümesi ele alınmıştır. Mısır ve Mağrib bölgelerinde en çok rağbet gören bu şerh, Ebherî'nin yazmış olduğu Îsâgûcî'ye bağlı kalarak, parça parça şerh edilen önemli bir eserdir. Bu eserin tarafımızdan tahkik ve tercümesinin yapılmış olması, Îsâgûcî'nin bu yapılan şerhle daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
When the development of logic is taken into consideration, the period between 14th and 15th centuries is a period when the works have not been copyrighted, but the commentaries and annotations of the works that were previously copyrighted have emerged. Īsāghūjī was accepted as an introduction to the science of logic and when the studies about other sciences were revealed, it was put at the introduction of these studies and the importance of science of logic was emphasized. Īsāghūjī which Abharī wrote in the 13th century has become widespread in this geography and has become one of the works that have been taught in madrasahs. In this study, the presentation of the commentary el- al-Matlā Şerh'ul Īsāghūjī which was written by Zakariyyā al-Anṣārī', who was an Egyptian Shafi'i scribe, and was written for Īsāghūjī written about the science of logic by Abharī, its place among the other commentaries for Īsāghūjī, its review and translation are addressed. This commentary, which was commonly in demand in the Egyptian and the Maghreb areas, is an important work, which is annotated in part according to Īsāghūjī written by Abharī. We believe that Īsāghūjī will be more enlightening by this commentary and by our review and translation of this work.