Zekeriyya el-Ensâri' nin Esne'l-metâlib adlı eserinde fikhî kâideler (Muâmelât bölümü)
القواعد الفقهية في كتاب آسنى المطالب للشيخ زكريا الأنصاري (قسم المعاملات)
  1. Tez No: 835529
  2. Yazar: OMAR ABDULMEED AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada büyük ve değerli ilimlerden biri olan fıkhî kaideler ilmi ele alınmıştır. Bu ilim sayesinde dağınık cüzi ve feri meseleler az kelimeyle muhafaza altına alınıp toplanmıştır. Bu da fetva verenlerin ve ilim talebelerinin cüzilere dalmadan daha azla bir zahmetle fıkha başvurmalarını kolaylaştırmıştır. Özellikle satışlar konusunda fıkhî kaidelerin toplanması büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Çünkü, özellikle bu, İslam fıkhı hükümleri konusunda uzman olmayan kimselerin satış ile ilgili bölümlerin hükümlerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bu tez, (Ense'l-Metâlib Şerhu Ravdati't-Tâlib) adlı eserde yer alan satış meselelerinden fıkıh kaidelerinin çıkarılmasını odak noktası olarak alıp bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi, hedefleri, çalışmanın sınırları ve önceki çalışmaların tanıtımı yer almaktadır. Daha sonra birinci bölümde Şeyh Zekeriya el-Ensari'nin hayatı, adı, yetiştirilme tarzı, kişisel yaşamı, ilmi yolculuğu ve Ense'l-Metâlib dahil olmak üzere eserlerinin tanıtımı yer almaktadır. Ayrıca fıkhî kaidelerin tanımı, fıkhî kaide ile fıkhî zabıt arasındaki fark, bunlarla alakalı diğer fıkhî ıstılahların ilişkisi ve kaidelerin rükünleri, şartları, delilliği ve kaynakları ele alınmaktadır. İkinci bölüm ise, söz konusu kitapta yer alan satış konularına ilişkin fıkhî kaidelerin çıkarılmasını içermektedir ki, bunlar on bir kural olup her biri tek tek şerh edilmiş, lafızları açıklanmış ve furuları ortaya konulmuştur. Tez boyunca fıkıh alanındaki ana kaynaklara başvurulmaya özen gösterilmiştir. Son olarak sonuç kısmında, çalışmanın ulaştığı en önemli neticelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will deal with the science of jurisprudential rules, which is one of the great and venerable sciences. With it, the scattered particles and branches were memorized and collected with the least words and phrases, which made it easier for muftis and students of knowledge to collect jurisprudence without trouble and research in the particles. The collection of jurisprudential rules in sales is important, in terms of facilitating access to the provisions of these chapters, especially for those who are not specialized in the provisions of Islamic jurisprudence. The subject of this dissertation revolves around extracting jurisprudential rules from the issues of sales in the book (Asna al-Matalib Sharh Rawdat al-Talib), and accordingly this thesis consists of an introduction, two chapters and a conclusion. As for the introduction, it included the following: the importance of the subject, the objectives of the subject, and the limits of studying the subject and previous studies. Then, in the first chapter, he deals with the translation of Sheikh Zakariya Al-Ansari, his name, his upbringing, his personal life, his scientific journey, and his works, as well as the definition of the book (The Most Compassionate Claims Explanation of Rawd Al-Talib), as well as the definition of jurisprudential rules and the difference between jurisprudential rules and regulations and similar terms of jurisprudence and fundamentalism, as well as an explanation of the pillars and conditions The authoritative rules and a statement of the sources of the rules. As for the second chapter of the letter: which is extracting the jurisprudential rules related to the issues of sales in the aforementioned book, and it includes eleven rules, the research explains the rule and clarifies the vocabulary of the rule, as well as also the rooting of the rule and detailing what is necessary to detail in extracting the rule. The letter was keen to refer and document the mothers of the approved books. At the end of the research, I put the conclusion, which included the most important results that I reached through my work on the thesis.