صيانة الأسرة في القرآن الكريم
Kur'an-ı Kerim'de ailenin korunması
  1. Tez No: 560751
  2. Yazar: İBROKHİM ZAİROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Araştırmacı, tez çalışmasında şu hedeflere ulaşmak istemiştir: Kur'an-I Kerime göre Ailenin yeri, eşler arasındaki ilişki konusunda Kur'an üslubun beyanı. Bu çalışmada ayrıca Şâri-I Teâlâ'nın ailenin teşkilindeki yüksek hikmetleri de gösterilmeye çalışmıştır. Ayrıca ailenin doğruluğu ve selameti sonraki nesillerin sıhhatli olmasının temelinde yatan unsurdur. Bu (gibi) unsurlar selameti, güçlü birbirine kenetlenmiş bir toplum temel şartıdır. Araştırmamızda Kur'an-ı Kerimdeki aile ile alakalı ayetleri (nas) bir araya getirilip düzenlenmiş ve ayetlerin ailenin korunmasını ve salim bir şekilde devamını hedeflediği anlaşılmıştır. Bu çalışma aşağıdaki şekilde özetlenebilir. A. Giriş: Bu kısımda aile ve korunma kelimelerinin sözlük lügat ve ıstılah (terim) manasına değinilmiş, fakihlerin bu kelimelerin nasıl kullandığı ve Kur'an'ın manası lügat ve ıstılah açısından izah edilmiştir. B. Birinci bölüm: Bu kısımda ailenin nizamından ve hayat arkadaşı seçimini izah eden, evlenmeye teşvik eden ve aile nizamını ve ailenin devamını sağlayacak hükümler koyan çoksayıda ayet-I kerimenin mevcudiyetinden bahseder. Bu müesseselerin korunması Kur'an-ı Kerim'in maksatlarından birisi olması ailenin inşasındaki hikmetlerden birisidir ve bu kısım bunu da beyan eder. C. İkinci Bölüm: Bu bölümde Kur'an-ı Kerimdeki (evlilikten önceki davranışlar hakkında) gelen ve takrir edilen teşrii hükümlerden bahsedilir bu teşriin hükümlerin maksatlarından birinin ailenin muhafazası ve korunması olduğu ifade edilir. Aileyi muhafaza edilen unsurlar ise şunlardır: örtünme (tesettür), (odaya girerken) izin isteme, kazf (iftira haddi) zinanın ve ona götüren şeylerin yasaklanması, Müslüman ile (ehl-I kitap olmayan) kâfir arasında evliliğin haram oluşu. D. Üçüncü fasıl: bu kısımda yuvanın kurulmasından sonra onu korumaya dair olan aile reisliği hakkında hanıma değil kocaya verilmesi, boşanmadan geri dönüş imkânı (ric'at) iki taraf arasında çıkan sıkıntılı durumlarda iki hakemin seçilmesi, kadının veya erkeğin serkeşliği durumunda bu sorunun çözüm yolunun gösterilmesi gibi teşrii hükümlerden bahsedilir. E. Bu kısımda ayrıca ailenin korunmasına dair olan zıharın haram kılınması, büyük ayrılıktan sonra (beynünei-kübra) ricatın yasaklanması, îlâve zulüm edilişi gibi yasaklardan da bahsedilir. F. Sonuç (netice): Bu kısımda araştırma mevzu hakkında çalışanlara aile ile alakalı mühim tavsiyeler zikredilir ve çalışmanın neticeleri beyan edilir.
Özet (Çeviri)
This study entitled:“Family protection in the holy Qur'an”(analytical and maqsid study) has includedanintroductorychapter and other three main chapters. During this study, the author has tried to figure out the importance of family in the holy Qur'an couple with the Qur'anic methodology in narrating family relationships, the author has also identified the rules that's been initiated by the lawgiver to building a stronger family relationship. In deed achieving a good a family is a determinant factor of having an educative society, also the success of those institutions depends on having a healthy society. The author has also tried to study and gather most of the rulings associated with family in the holy Qur'an, be it commands or instructions that are meant to protect the family formation and its safety. The summary of the research as follows: In introductory chapter, the research deliberated on the meaning of family in its lateral and formal Understanding. In the first chapter: The chapter concentrated on the family formation and structure, and discussed several verses that encouraged marriage and how to choose a sustainable life partner, and brought the relevant rules and regulations that will sustain the family formation and touches the wisdom behind the family formation in the Qur'an and that its protection as one of the Qur'an's top priorities. Chapter two, demonstrated on the rules that been brought before the marriage itself so as to make sure that the top priority is to protect the family formation such as the rules related had qazaf, istizan, hijab, prohibition of zina and its courses, prohibition of marriage between Muslim women with non-Muslim men. Chapter three is demonstrating on family protection after the formation, it discussed the family leadership which has been given to the men and not women, rulings on marriage withhold after divorce, and allowing two arbitrators from the family to adjudicate any quarrelproviding solutions for the family misunderstanding. The chapter also discussed some prohibitions during the marriage contract, such as the prohibition of thihar, rulings in ila' adl, and the prohibition of retaining wife after the final divorce. The research concluded with the most important areas of further studies and highlighted the research findings.