Sağlık harcamalarının milli gelire etkisi ve Bilecik ili özelinde Türkiye'de sağlık harcamaları
The impact of health expenditure on national income and health expenditures in Turkey and Bilecik
- Tez No: 560755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sağlık, kişi ve toplumların hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi halde olmaları, bu durumun onlar için sürdürülebilir olması ve korunması olarak tanımlanabilir. Sağlıklı bir toplum için ülke ekonomilerinde sağlık hizmetlerine önem verilmesi gerekmektedir. Sağlık, insanların ve ülkelerin kalkınmalarında önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin ve toplumların sağlıklı olabilmesi için, ülke ekonomilerinin güçlü ve sürdürülebilir olması gerekmektedir. Bu noktada ülke ekonomisi, sağlık harcamaları ve beşeri sermaye arasında etkili bir ilişki olduğu söylenebilir. Sağlıklı birey ve toplumların üretime ve ekonomiye katkıları pozitif yönde olurken, hastalık halinde olan ve bu duruma bir alternatif sunamayan ülke ekonomilerinin negatif yönde ilerlediği söylenebilir. Bu noktada beşeri sermayenin ülke ekonomileri ile ilişkisini açıklayan içsel büyüme modelleri konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, sağlık ekonomisi ve sağlık harcamalarının incelenmesi, sağlık harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme yapılırken kişi başı gayri safi yurt içi hâsıla (KBGSYH), il kişi başına GSYH değerleri, hastane sayısı, hekim sayısı, 100.000 kişi başına hastane yatak sayısı gibi sağlık göstergelerinden faydalanılmıştır. Çalışmada, Türkiye verilerinden hareketle Bilecik İl'i sağlık sektörü ile çözümlemesi yapılarak, elde edilen istatistiki verilerle birlikte Bilecik İl'i sağlık ve ekonomik büyümesi arasında karşılaştırma ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Daha sonra analiz bölümüne geçilerek, il kişi başı GSYH değerleri ile 81 ilin, hastane yatak sayısı, uzman doktor sayısı, hemşire sayısı, diş hekimi sayısı ve sağlık memuru sayılarının panel veri ekonometrisinde sabit etkili model ile incelemesi yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında Eviews 9 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health; the physical and mental well-being of individuals and societies can be defined as the continuity and protection of this situation for them. For a healthy society, health services should be given importance in the national economy. Health is an important element in the development of people and countries. In order for people and societies to be healthy, the national economies need to be strong and sustainable. At this point, there is an effective relationship between national economy, health expenditures and human capital. While the contribution of healthy individuals and societies to production and economy is positive, we can say that the economies of countries that are ill and unable to make improvements in this situation develop negatively. At this point, internal growth models explaining the relationship between human capital and national economies will help us to have more detailed information about the subject. The aim of this study is to examine the health economics and health expenditures and to evaluate the relationship between health expenditures and economic growth. Health indicators such as gross domestic product per capita, number of hospitals, number of physicians and number of hospital beds per 100.000 people were used in this evaluation. Study has been prepared based on data for provinces in Turkey. Then, private expenditures and health expenditures analysis of Bilecik province was evaluated. The relationship between health expenditures and economic growth is explained. Finally, the logarithm of the number of hospital beds, number of specialist doctors, number of dentists, number of nurses, number of health officers of 81 provinces and per capita gross domestic product of 81 provinces were used in the analysis. In this study, panel fixed effect model were used. The results are explained with the help of Eviews 9.0 package program.