Futbol kulüplerinin kurumsal imajını etkileyen faktörler: Ankara ilinde ampirik bir araştırma
Factors affecting the corporate image of football clubs: An empirical research in Ankara
- Tez No: 560761
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, İşletme, Public Relations, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İmaj, herhangi bir nesne, kişi, kuruluş ya da olaya karşı oluşmuş düşüncelerden meydana gelmektedir. Bu doğrultuda nesnelerin, insanların, kurum ve kuruluşların bir imaja sahip olduğunu ve bu imajın dayandığı faktörler olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzün ekonomik ve sosyal bağlamında yaygınlaşan ve normalleşen rekabet ortamı kurum ve kuruluşların, amaçları doğrultusunda temel işlerinin yanı sıra paydaşları nezdinde nasıl göründüklerini kontrol etme, kısaca kurumsal imajı da göz önünde bulundurma gerekliliğini doğurmuştur. Kurumsal imaj, futbolun bir boş vakit eğlencesi halinden çıkarak endüstriyel sisteme entegre olmasıyla birlikte şirketleşen ya da şirket gibi yönetilmeye başlanan futbol kulüpleri için de önem kazanmıştır. Futbol kulüplerinin toplumda kabul görebilme, kitlelere sporu sevdirebilme gibi amaçlarının yanı sıra ürün ve hizmetleriyle kuruluşa maddi kazanç sağlama hedefleri bulunmaktadır; bu açıdan futbol kulüpleri, kar amacı güden kuruluşlardan belirli noktalarda farklılaşsa da finansal açıdan aynı noktada yer almaktadır. Futbol kulüplerinin hedef kitleleri nezdinde desteklenmesi, olumlu bir imaja sahip olması kriz durumlarını kolay atlatabilmeleri, maddi ve manevi açıdan güçlü bir durumda bulunmaları gibi birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada kurumsal imaj ve kurumsal imajı etkileyen faktörler ele alınmıştır. Bu doğrultuda Kurumsal imaj açısından önemli unsurlar ve faktörlerin neler olduğu tespit edilmeye çalışılarak futbol kulüplerinin imajını etkileyen faktörlerin toplum nezdinde önem ve etki derecesi ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında 368 katılımcıya anket tekniği uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen faktörlerin etki düzeyleri farklılık göstermekte olup, elde edilen veriler doğrultusunda sosyal sorumluluk ve kurumsal davranış faktörlerinin futbol kulüplerinin kurumsal imajı açısında en önemli faktörler olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The image consists of thoughts related to an object, a person, an institution or an event. To this end, it is possible to say that objects, people, organizations and institutions own an image and this image is based on several factors. In terms of today's economic and social context, gradually spreading and normalized competition environment requires organizations and institutions to control how they are perceived by shareholders besides carrying out their regular liabilities. In short, they are required to take the organizational image into consideration. The corporate image has also become significant for incorporated football clubs with the integration of football into the industrial system by shifting from being a recreational activity. Besides such aims as gaining acceptance from the society, endearing the sports to the masses, football clubs have the objectives of providing financial gain to the organizations with their goods and services. From this standpoint, football clubs concur with profit-oriented institutions on financial terms, although they differ from the latter in particular points. The support provided by the target audience leads football clubs to have some advantages such as having a positive image, overcoming crisis situations and being at a materially and morally strong point. In this study, corporate image and factors affecting the corporate image were addressed. To this end, the degree of influence and importance of factors affecting the image of football clubs before the community was attempted to be gauged by determining what the significant components and factors were in terms of corporate image. In the research part of the study, data were collected from 368 participants via surveys. The effect levels of the factors determined within the scope of the research differ; meanwhile, in line with the collected data, it is seen that social responsibility and corporate behavior factors are the most important factors in terms of the corporate image of football clubs.