Nanoparticle enabled diagnosis and combination therapy of cancer
Nanoparçacık destekli kanser tanı ve kombine tedavi araştırmaları
- Tez No: 795290
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAĞCI ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Kanser her yıl yaklaşık 10 milyon ölüme neden olan ve çok daha fazla kişiye tanı konan hem ekonomik hem de halk sağlığı açısından ciddi bir yüktür. Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapiyi içeren geleneksel tedavilerdeki gelişmelere rağmen, tedavi etkinliği hala hastalık ilerlemesi hızının gerisinde kalmaktadır. Bu nedenle, tümör özgüllüğü, kötü prognoz ve yan etkiler gibi geleneksel tedavilerle ilişkili yetersizlikleri gidermek için yeni terapötik yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Farklı patolojiler için ışık temelli tedaviler çok eski zamanlara dayanır. Işığın farklı enerji formlarına dönüştürülebilen elektromanyetik radyasyon özellikleri teranostik amaçlar için kullanılmıştır. Bu alanda iki ana yaklaşım ortaya çıkar: fotodinamik terapi (FDT) ve fototermal terapi (FTT). Fotodinamik terapi esas olarak ışık, fotohassaslaştırıcı ve oksijen arasındaki etkileşimden yararlanır ve takibinde reaktif oksijen türleri üreterek tümör hücrelerini doğrudan ve dolaylı yollarla öldürür. Öte yandan, fototermal terapi, derinlemesine nüfuz eden NIR ışık ile lokalize sıcaklık artışına dayanır. Fototermal terapinin etkili olması için oksijene ihtiyacı yoktur, dolayısıyla hipoksik tümörleri de tedavi etme potansiyeline sahiptir. Yarı iletken nanokristaller, yani kuantum noktaları (KN'ler), güçlü fotolüminesans ve fotostabilite, çoklu uyarma dalga boylarına izin veren geniş absorpsiyon spektrumu, boyut ile değişebilen fizyokimyasal özellikler ve kolay ve düşük maliyetli sentez gibi farklı özelliklerinden dolayı çok dikkat çekmiştir. Başlangıçta ışıyan nanoproblar olarak tasarlanmışlardır, fakat son zamanlarda teranostik yaklaşımlarda ilaç taşıma sistemleri, hedefleme ajanları ve fototermal terapi sağlayıcıları olarak da kullanılmaktadırlar. Cd, Hg veya Pb'ye dayalı ilk nesil KN'lerin toksik özelliklerinden dolayı, yenilikçi, ağır metal içermeyen Ag2S (AS) KN'ler, yeni bir teranostik KN sınıfı olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışması, kanser tedavisinde AS KN'lerin farklı teranostik uygulamalarını geliştirmeye adanmıştır. İlk bölümde, AS KN'ler yaygın olarak kullanılan bir kemoterapötik ajan olan paklitaksel'i (PTX) verimli bir şekilde taşımak ve aynı zamanda FTT sağlamak için hidrofobik ilaç taşıyıcıları olarak kullanıldılar. PTX'in sudaki düşük çözünürlüğünden dolayı, bu ilacı taşıyabilecek kaplamaya sahip olan, küçük boyutlu, koloidal olarak kararlı, NIR bölgede ışıyan AS KN'ler üretmek için yeni bir tasarım fikri önerildi. Klinik olarak onaylanmış albümine bağlı PTX yapısı olan Abraxane®'den ilham alarak, sığır serum albümini (BSA), KN'lerin yüzeyinde kovalent olarak konjuge edildi ve PTX, BSA'ya elektrostatik olarak yüklendi. Hücre içi alım, SKBR3 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücrelerinde konfokal mikroskopi ile izlendi. AS-BSA KN'lerin zamana ve konsantrasyona bağlı toksisitesi her iki hücre hattında araştırıldı. FTT/kemoterapi kombine tedavisi, 24 saat AS-BSA-PTX inkübasyonu ve ardından 808 nm, 700 mW'de 10 dakika lazer uygulaması ile gerçekleştirildi. Her iki hücre hattı için, düşük dozlarda sadece FTT ve kombine tedavi arasında anlamlı bir fark gözlendi. PTX'in IC50 değeri, 100 ng/mL, kombinasyon tedavisi ile 5 kat azaltılarak 20 ng/mL'ye düşürüldü. Bu tasarım, diğer hidrofobik türleri de taşıyacak şekilde uyarlanabileceği için büyük bir potansiyele sahiptir. Bu tez çalışmasının ikinci bölümünde, başka bir kemoterapi ilacı olan Cisplatin (CPt), HER2'yi aşırı eksprese eden meme kanseri hücrelerine, hedef molekül olarak Herceptin (Her) kullanılarak hedefli yaklaşımla verildi. Glutatyon (GSH) kaplı AS KN'ler, hem ilaç taşıma hem de FTT ajanları olarak kullanıldı. Her, KN yüzeyine kovalent olarak konjuge edildi ve CPt, elektrostatik olarak yüklendi. AS-Her/CPt KN'ler küçük boyutlu, koloidal olarak kararlı, 900 nm'de güçlü NIR emisyonuna sahip ve 808 nm (215 mW) lazerle uyarıldığında çözeltide yeterli sıcaklık artışı sağlıyordu. Ayrıca in vitro deneyler, reseptör bazlı hücre içi alım sayesinde, kısa inkübasyonda HER2(-) MDA-MB-231 hücrelerine kıyasla HER2(+) SKBR3 hücrelerinde hücre içi alımın 2 kat arttığını gösterdi. Karanlık toksisite deneyleri ile belirlenen güvenli AS-Her/CPt konsantrasyonunda, kombine tedavi sonucunu belirlemek için hücrelere 808 nm, 700 mW'de 10 dakika lazer uygulandı. Hücre canlılığı, SKBR3 hücrelerinde FTT/kemoterapi kombinasyonu uygulanarak,100 μg/mL [Ag] konsantrasyonunda, sadece 4 saatlik inkübasyon ve 10 dakika 808 nm (700 mW) lazer uygulaması ile %25'e düşürüldü. Umut verici in vitro sonuçların ardından, güvenli bir AS-Her/CPt KN dozu, SKBR3 hücreleri ile oluşturulan tümörlü nude farelere kuyruktan olarak enjekte edildi. Tümör bölgesinde seçici birikim, tedavi süresi boyunca IVIS görüntüleme ile doğrulandı. Kombine tedavi, AS-Her KN'lerle uygulanan FTT, CPt ile uygulanan kemoterapiye kıyasla çok daha başarılı bir tedavi etkinliği ile sonuçlandı. Sadece kemoterapi tedavisi (lazer olmadan sadece 0,7 mg/kg CPt) ve 30 mg/kg dozda AS-Her ile sadece FTT tedavisi (2,0 W/cm2, 10 dk lazer), sırasıyla %40 ve %30 tümör hacmi azalmasıyla sonuçlandı. FTT/kemoterapi kombinasyon tedavisi uygulandığında aynı tedavi parametrelerinde tam tümör gerilemesi gözlendi. Bu nedenle AS-Her KN'leri, HER2'yi aşırı eksprese eden tümörlerin tedavisi ve tümör bölgesine terapötik yük taşınması için yenilikçi ve etkili bir FTT ajanı olarak önerildi. Bu tezin üçüncü bölümü, folat reseptörü (FR) pozitif HeLa hücrelerinin görüntülenmesi ve kombine tedavisi için yeni bir FDT ajanı olan bromlu hemisiyaninin (Hemi-Br) taşınmasına odaklanmıştır. Bu amaçla AS-GSH KN'ler folik asit (FA) ile dekore edilmiş ve elektrostatik olarak Hemi-Br ile yüklenmiştir. AS-GSH-FA/Hemi-Br KN'ler bir yıl boyunca koloidal olarak stabildi, küçük boyutluydu (
Özet (Çeviri)
Cancer causes approximately 10 million deaths yearly, with even more people diagnosed, comprising one-sixth of global mortality. It is both an economical and public health burden. Despite the developments in conventional therapies, which include surgery, chemotherapy and radiotherapy, the treatment outcome still falls behind the disease progression. As such, novel therapeutic approaches are needed to address the insufficiencies associated with conventional treatments, such as tumor specificity, poor prognosis, and side effects. Light-based therapies for different pathologies date back to ancient. Two main approaches, photodynamic therapy and photothermal therapy, have been highly popular in recent years. Photodynamic therapy mainly exploits the interaction between light, photosensitizer and oxygen, which produces reactive oxygen species killing the tumor cells via direct and indirect pathways. Photothermal therapy relies on localized temperature increase upon irradiation of a photosensitizer with light. Photothermal therapy does not require oxygen to be effective, thus, it has the potential to treat hypoxic tumors as well. For both modalities, photosensitizers that can work with near-infrared light is highly desired for safety and deep tissue penetration. Semiconducting nanocrystals, namely quantum dots (QDs), were initially designed as luminescent nanoprobes, and recently they are being investigated for theranostic approaches as drug delivery vehicles and photosensitizers for photothermal therapy. The first generation of QDs based on Cd, Hg or Pb suffered from toxicity. As a result of extensive research efforts, novel, heavy metal free Ag2S (AS) QDs emerged as a new class of theranostic QDs which may be tracked optically in NIR and induce local temperature increase upon irradiation in NIR. This thesis work was dedicated to exploit the theranostic applications of AS QDs in cancer treatment. In the first part, they were utilized as hydrophobic drug carriers, to efficiently deliver a commonly used chemotherapeutic agent, paclitaxel (PTX) and provide PTT at the same time. Since PTX suffers from low aqueous solubility, a novel design idea was proposed to produce small-sized, colloidally stable, NIR emitting AS QDs. Inspired by clinically approved albumin bound PTX structure, Abraxane®, bovine serum albumin (BSA) was covalently conjugated on the surface of the QDs and PTX was electrostatically loaded on the BSA. PTT/chemotherapy potential of this optically trackable nanoparticle (AS-BSA-PTX) was tested on SKBR3 and MDA-MB-231 breast cancer cells in vitro, utilizing a laser irradiation at 808 nm, 700 mW for 10 min, after 24 h incubation. For both cell lines, a significant difference between only PTT and combined treatment was observed at low doses. The IC50 value of PTX, 100 ng/mL, was reduced down 5-fold to 20 ng/mL with combination therapy. This design holds great potential as it can be adapted to deliver other hydrophobic species as well. In the second part of this thesis work, another chemotherapy drug, Cisplatin (CPt), was delivered to HER2 overexpressing breast cancer cells selectively via a targeted approach using Herceptin (Her) as a targeting molecule. Glutathione (GSH) coated AS QDs were utilized as imaging, drug delivery and PTT agents. Her was covalently conjugated on the QD surface and CPt was electrostatically loaded. AS-Her/CPt QDs were small-sized, colloidally stable, had strong NIR emission at 900 nm and provided sufficient temperature increase in the solution when irradiated with 808 nm (215 mW) laser. In vitro experiments showed 2-fold enhanced intracellular uptake of the QDs in HER2(+) SKBR3 cells compared to HER2(-) MDA-MB-231 cells due to receptor mediated internalization. The viability of the SKBR3 cells was reduced by 75% with PTT/chemotherapy combination at 100 μg/mL [Ag] concentration, with only 4 h of incubation and 808 nm (700 mW) laser irradiation for 10 min. Following up on the promising in vitro results, a safe dose of ASHer/CPt QDs was injected in vivo on tumor xenograft nude mice of SKBR3 cells. Selective accumulation on the tumor site was confirmed with IVIS imaging throughout the treatment period. Enhanced treatment efficiency was observed compared to mono therapies, chemotherapy and PTT with AS-Her QDs. Only chemotherapy treatment (only CPt at 0.7 mg/kg without laser irradiation) and only PTT treatment with AS-Her at 30 mg/kg dose (2.0 W/cm2, 10 min laser irradiation) resulted in 40% and 30% tumor volume decrease, respectively. When PTT/chemotherapy combination treatment was applied, complete tumor regression was observed at the same treatment parameters. Thus, AS-Her QDs were proposed as a novel, efficient PTT agents for the treatment of HER2 overexpressing tumors and delivering therapeutic cargo to tumor site. The third part of this thesis was focused on the delivery of a novel PDT agent, brominated hemicyanine (Hemi-Br) for the image-guided, combined treatment of folate receptor (FR) positive HeLa cells. For this purpose, AS-GSH QDs were decorated with folic acid (FA) and electrostatically loaded with Hemi-Br. AS-GSH-FA/Hemi-Br QDs were colloidally stable over one year, small-sized (