Gelevera (Giresun-Türkiye) deresinde ağır metal kirliliğinin neden olduğu çok yönlü toksisitenin Allium testi yardımıyla araştırılması
Investigation of multi-faced toxicity caused by heavy metal pollution in Gelevera (Giresun-Turkiye) stream with the help of Allium test
  1. Tez No: 992471
  2. Yazar: FİKRİYE ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Gelevera deresindeki ağır metal kirliliği ile bu kirliliğin A. cepa'da teşvik ettiği çok yönlü toksisite araştırılmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzaması, ağırlık artışı, mitotik indeks (MI), mikronukleus (MN), kromozomal anormallikler, malondialdehit (MDA), prolin, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve meristematik hücre hasarları toksisite parametreleri olarak kullanılmıştır. DNA hasarını belirlemek için ise Comet testinden yararlanılmıştır. Gelevera deresinde A1, A2, A3 ve A4 olmak üzere dört istasyon belirlenmiştir. Her bir istasyondan su örnekleri toplanmış ve ICP-MS yardımıyla ağır metal ölçümleri gerçekleştirilmiştir. A. cepa bulblarından bir kontrol ve 4 uygulama olmak üzere toplam 5 grup oluşturulmuştur. Grup I kontrol grubu olarak kullanılmış ve bu gruptaki bulblar çeşme suyu ile muamele edilmiştir. Grup II'deki bulblar A1 no'lu istasyondan, Grup III'deki bulblar A2 no'lu istasyondan, Grup IV'deki bulblar A3 no'lu istasyondan ve Grup V'deki bulblar ise A4 no'lu istasyondan toplanan su örnekleri ile çimlendirilmiştir. Sonuçta en fazla ağır metal kirliliği A4>A3>A2>A1 no'lu istasyonlardan toplanan su örneklerinde ölçülmüştür. En yüksek çimlenme, kök uzaması, ağırlık kazanımı, MI ve DNA yüzdesi ile en düşük MN frekansı, kromozomal anormallik sayısı, MDA düzeyi, prolin miktarı, SOD ve KAT enzim aktivitesi kontrol grubunda (Grup I) ve Grup II'de ölçülmüştür. Ağır metal kirliliğinin yüksek olduğu A2, A3 ve A4 no'lu istasyonlardan toplanan su örnekleri ile çimlendirilen Grup III, Grup IV ve Grup V'de ise incelenen tüm fizyolojik parametre değerleri ile MI ve DNA yüzdesinde istatistiksel olarak anlamlı (p<0.05) azalma tespit edilmiştir. Ayrıca bu grupların MN frekansı, kromozomal anormallik sayıları, MDA düzeyleri, prolin düzeyleri, SOD ve KAT enzim aktivitelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı (p<0.05) artışlar gözlenmiştir. Gelevera dere suyundaki ağır metal iyonları kök meristem hücrelerinde farklı tipteki kromozomal anormallikleri ve anatomik hasarları teşvik etmiştir. Comet test sonuçları ise ağır metal kirliliğindeki artışa bağlı olarak baş DNA yüzdesinde azalma ve kuyruk DNA yüzdesinde artışları göstermiştir. Sonuç olarak Gelevera deresinde referans değerlerin üzerinde bir ağır metal kirliliğinin olduğu, bununda A. cepa'da çok yönlü toksisiteyi teşvik ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal pollution in Gelevera stream and the multifaceted toxicity promoted by this pollution in A. cepa were investigated. Germination percentage, root elongation, weight gain, mitotic index (MI), micronucleus (MN), chromosomal abnormalities (CAs), malondialdehyde (MDA), proline, superoxide dismutase (SOD), catalase (KAT) and meristematic cell damage were used as toxicity parameters. Comet assay was used to determine DNA damage. Four stations, namely A1, A2, A3 and A4, were identified in Gelevera stream. Water samples were collected from each station and heavy metals were measured by ICP-MS. A total of 5 groups, one control and 4 treatments, were formed from A. cepa bulbs. Group I was used as a control group and bulbs in this group were treated with tap water. Group II bulbs were germinated with water samples collected from station A1, Group III bulbs from station A2, Group IV bulbs from station A3 and Group V bulbs from station A4. As a result, the highest heavy metal pollution was measured in water samples collected from stations A4>A3>A2>A1. The highest germination, root elongation, weight gain, MI and DNA percentage and the lowest MN frequency, number of CAs, MDA level, proline amount, SOD and CAT enzyme activity were measured in the control group (Group I) and Groups II. It was determined that all parameter values measured in Group II germinated with water samples collected from station A1 were close to the control group, that is, there was no statistically significant difference between them (p>0.05). In Group III, Group IV and Group V, which were germinated with water samples collected from stations A2, A3 and A4 where heavy metal pollution was high, statistically significant (p<0.05) decreases in all physiological parameter values and MI and DNA percentages were found. In addition, statistically significant (p<0.05) increases were observed in MN frequency, number of CAs, MDA levels, proline levels, SOD and CAT enzyme activities of these groups. Heavy metal ions in Gelevera stream water promoted different types of CAs and anatomical damages in root meristem cells. Comet test results showed a decrease in the percentage of head DNA and an increase in the percentage of tail DNA due to the increase in heavy metal pollution. As a result, it was determined that there is heavy metal pollution in Gelevera stream above the reference values, which promotes multifaceted toxicity in A. cepa.