Rezistivite yöntemi ile Afyon jeotermal sahasının yorumu
  1. Tez No: 56079
  2. Yazar: ERKAN ALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
V. TÜRKÇE VE YABANCI DİLDE ÖZET Jeoelektrik metodların uygulanması esnasında akımın yayınmasını etkileyecek önemli etkenlerden biri de temperatürdür. Jeotermal enerji çalışmalarında yapılmakta olan rezistivite (özdirenç) etüdleri doğrudan doğruya kayaçların akım-temperatür ilişkileri ile ilgilidir. Genel bir yorum yapıldığında metalik ortamlarda temparatürün artması ortamın birim rezistansını arttırmakta, elektrolitik ortamlarda ise temparatür artımı birim rezistansı düşürmektedir. İşte bu noktalardan hareketle yapılan çalışmada, Rezistivite-Temperatür ilişkileri teorik olarak incelenip, Afyon-Oyuklutepe jeotermal sahasında da pratik olarak uygulanmıştır. Bu sahada Rezistivite-Düşey Elektrik Sondaj ölçüleri ve SP (Self Potansiyel) ölçüleri alınıp yorumlanarak sahada uygun olabilecek sondaj lokasyonları için önerilerde bulunulmuştur. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF AFYON GEOTHERMAL AREA BY THE RESISTIVITY METHOD Temperature is an important factor that affects current's spread while geo-electric methods are applied. The resistivity applications that are studied on geothermal energy works are directly related with rock's temperature and current relationship. In general it is commended that, in the metallic mediums, the increase in the temperature increases the resistance; in electrolytic mediums the increase in the temp decrease the unit temperature. By using these comments at the project temperature -resistivity relationship is theoretically examined and practically used in Afyon Oyuklutepe geothermal area. In this area resistivity-vertical electrical research and self potential studies are made Commented and suggested for the optimum drill locations. 48