Kesirli integral eşitsizlikleri
Fractional integral inequalities
  1. Tez No: 560794
  2. Yazar: CEYDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kesirli analiz kavramının tanıtıldığı ve bazı önemli kesirli integral eşitsizliklerinin incelendiği bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde kesirli analiz kavramı tanıtılmış ve konunun tarihçesiyle ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde konu ile ilgili temel tanımlar ve teoremler yer almaktadır. Tezin üçüncü bölümünde uyumlu kesirli türevin bazı yeni özellikleri ve uygulamaları daha detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, farklı türden fonksiyonlar için yeni kesirli integral eşitsizliklerine yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise bazı fonksiyon türleri için uyumlu kesirli integral eşitsizlikleri incelenmiş ve son olarak da sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, in which the fractional calculus is explained and some important fractional integral inequalities are examined, consists of five sections. The fractional calculus has been introduced in the introduction of the thesis and some information has been given about the history of the subject. In the second chapter, basic definitions and theorems are given. In the third part of the thesis, some new features and applications of comformable fractional derivative are examined in more detail. In the fourth chapter, new fractional integral inequalities for different function types were given. In the fifth and the last part, comformable fractional integral inequalities for some types of functions have been examined and finally result and suggestions were given.