Lisans programlarında sanat sosyolojisi derslerinin uzman görüşerine ve ders içeriklerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of sociology of art courses according to expert views and course contents in undergraduate programs
  1. Tez No: 560813
  2. Yazar: TOLGA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de sanat sosyolojisi derslerinin durumunu ortaya koymaktır. Tezin temel soruları şu şekildedir: sanat sosyolojisi derslerinin verilme amaçları nedir; hangi bölümler bu derslerden faydalanmaktadır, ders içeriğini neler oluşturmaktadır, dersi veren akademisyenlerin derse dair görüşleri nelerdir? Daha önce bu konuda bir araştırma yapılmadığı için çalışma keşfedici niteliktedir. Tezin temel faydalanıcıları sanat sosyolojisi dersi veren akademisyenler, sanat sosyolojisine ilgi duyan bilim insanları ve öğrencilerdir. Tezin amacını ortaya koyabilmek adına, sanat sosyolojisinin ortaya çıkış sürecine dair geniş bir literatür taraması yapılmış ve tarihselliğiyle beraber çağdaş sanat sosyolojisi eğilimleri ortaya konulmuştur. Ayrıca Türkiye'de sanat sosyolojisinin gelişimine dair bir bölüm bulunmaktır. Tezin temel araştırmalarını sanat sosyolojisi derslerine dair öğretim programlarından elde edilen veriler ve sanat sosyolojisi derslerini veren akademisyenlerle yapılan görüşmeler oluşturmaktadır. Bu veri kaynaklarından sanat sosyolojisi derslerinin amaçları, içerikleri, öğrenme çıktıları, işlenen konular, kullanılan kaynakların bilgisi alınmıştır. Bu araştırmalardan sanat sosyolojisi derslerinin iki temel amacı saptanmıştır: ilki sanat sosyolojisinin ne olduğunun öğretilmesi, ikincisi sanatın sosyal bir kurum olarak fark edilmesidir. Araştırma, aynı zamanda sanat sosyolojisi derslerinin sosyoloji bölümünde ve sanat bölümü okuyan öğrenciler tarafından farklı biçimlerde algılandıkları sonucunu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to intend the situation of the sociology of art course in Turkey. The main questions of the thesis are: for which purpose sociology of art courses are given, which departments benefit from these courses, what is the content of the course, what are the opinions of the lecturers about the course? Any research has been made about this subject, accordingly this thesis is innovative. The core beneficiaries of the thesis are lecturers of art sociology, scientists and students interested about art sociology. An extensive literature research about the emergence of the sociology of art has been made in order to reveal the aim of the thesis and contemporary art sociological tendencies have been put forward. It is also found in parts of Turkey on the development of sociology of art. The main researches of the thesis are the data obtained from the syllabus of sociology of art courses and interviews with shcolars, who give courses on art sociology. From these sources, information about aims, contents, learning outcomes, topics and sources of use of art sociology courses were obtained. Two main objectives of art sociology courses were identified: first is teaching the menainig of the sociology of art, and the second is recognizing art as a social institution. The study also reveals that courses of art sociology were perceived in different ways by students in the sociology and the art department.