Kur'ân-ı Kerim'de Libâs kavramı
The Concept Of libâs In Qur'an
- Tez No: 560816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kur'an-ı Kerim, Allah'ın biz kullarına ilahi bir hitabıdır. Tefsir ilmi, ilahî hitabın bütününü anlama çabası olduğu kadar, hitabın aktarılmasında seçilen kelimeleri de anlama çabasıdır. Sonuçta hitabın bütünü, onu oluşturan kelimelerin bileşkesidir. Ku'ran-ı Kerim'in bu ilahi mesajını anlamak ayetlerin indiği dönemlerin bilinmesi, Mekkî veya Medenî olması, kaçıncı yılda ve hangi olay üzerine indirildiği gibi bilgileri araştırmanın sonunda ortaya çıkabilecek bir durumdur.“LeBiSe/ لبس”köklü türevler Kur'an'da 19 ayette ve beş farklı formda geçmektedir. İlk manası“örtü”demek olan“LiBâS/ لباس”kavramı, Kur'an'da çoğunlukla bu ilk anlamında değil, mecazî anlamda kullanılmıştır. Kavramın mecaz yoluyla elde ettiği ve Kur'an'da kullanıldığı anlamlar şunlardır: Gecenin gündüzü örtmesi, eşlerin birbirlerine örtü olmaları, zırh, şüphe, karıştırmak, açlık ve korkunun insanları sarıp bürümesi. Görüldüğü üzere kavram, kök anlamı olan“örtme”yi, mecaz yoluyla kullanıldığında da korumaktadır.“LiBâS/ لباس”kavramının yukarıda sayılan anlamlarına, kavramın geçtiği ayetlerdeki kullanımlar incelenerek ulaşılmıştır. Birbirinden farklı gibi görünen bu anlamların, kavramın geçtiği ayetlerdeki bağlam dikkate alındığında aslında birbiriyle ilintili ve biri diğerini tamamlayan nitelikte olduğu görülmüştür. Bu çalışmayla“LiBâS/ لباس”kavramının“örtme”temel anlamına ek olarak bazı yan anlamlar kazandığı ortaya konmuştur. Bu yan anlamlar; örtme ile gerçekleşen koruma, koruyuculuk yapma, insanların menfaatlerini dikkate alma ve onları koruma, bir şeyin aslını bozmamaya özen gösterme ve bir şeye, onun aslını bozmadan etki etme şeklinde sıralanabilir. Çalışmada, Kur'an ayetleri tek tek incelenerek ele alınan kavramın anlam yelpazesine ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Quran is a divine revelation of Allah to us, his servants. The science of tafseer is an effort to understand the whole of the divine script, as well as to try to understand the words chosen in the translation of the book. In the end, the whole book is a combination of the words that make it up. Understanding the divine message of the Holy Quran is a situation that can be revealed at the end of the researches such as knowing the periods of the ayats (verses), being Mecci or Medeni, the year in which they were came down, and on which event. The term“LeBiSe / لبس”has 19 ayats (verses) and five different forms in the Quran. The first meaning of the term“LiBâS / لباس”is cover, which was mostly used metaphorically in the Quran, not in its first meaning. Meanings that the concept acquired through the metaphor and used in the Quran are: like the night covers the day, the husband and wife covers each other, the armor, the doubt, the confusion, the hunger and the fear cover the people. As it seen the concept, maintains its meaning even when we use the root meaning of the“cover”in metaphorical way. Meanings of the term“LiBâS/ لباس”that mentioned above were found after examinations of the uses in the ayats(verses). Even though they look like different, actually they are linked to each other and they complete each other when we look in context. With this study, it is found that the term“LiBâS/ لباس”gains some connotations addition to its basic meaning,“cover”. These connotations of cover can be sorted like this; protection, guarding, taking care of people and their needs, taking care not to disrupt the original of something and acting on something, without disrupting its originality. In this study, it is tried to reach the meaning range of the concept which is examined by examining the Quran ayats (verses) one by one.