Rise of right-wing populism in europe? the case of alternative für Deutschland (AFD)in Germany
Avrupa'da yükselen sağ popülizm mi ? Almanya için alternatif partisi (AFD) örneği
- Tez No: 560834
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN FUAT KEYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Almanya'da yakın zamanda yükselen aşırı sağ/sağ popülizm olgusunu Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) örneğinde eleştirel siyasal iktisat perspektifinden ele almaktadır. Ağırlıklı olarak 'siyasal' alana odaklanan ana akım popülizm literatürü yükselen popülizmi liberal demokrasiye dışsal bir tehdit olarak inceleyerek onun ayrılmaz bileşenleri olan neoliberalizm ve küresel kapitalizmin yükselen popülizm üzerindeki etkisini göz ardı etmektedir. Bu çalışmanın ana argümanı AfD'nin Almanya'daki başarısının neoliberalizmin süregiden meşruiyet krizinin bir ürünü olduğudur. Bu anlamda bu çalışma, yükselen sağ popülizmin liberal demokrasinin neoliberalizm ve küresel kapitalizm bağlamındaki sorunları ve çelişkilerinden ortaya çıktığını tartışmaktadır. Bu değerlendirme yapılırken konu tarihsel bir perspektiften siyasal ve ekonomik alanları ontolojik olarak birbirini dışlayan varlıklar olarak ele almadan tartışılmaktadır. Bu çalışmada öne sürülen tarihsel perspektif (i) neoliberalizmin Almanya'da devlet, sermaye ve emek ilişkilerini Almanya'nın Birleşmesi'nden itibaren nasıl dönüştürdüğünü; (ii) sol siyasetin neoliberalizmin etkisiyle nasıl sınıf temelli siyasetten uzaklaşıp kimlik siyasetine yöneldiğini ve (iii) Avrupa Birliği'nin bu dönüşümü nasıl etkilediğini incelemektedir. Bu koşullar altında, çalışma anlamlı bir sol alternatifin yokluğu durumunda neoliberalizmin olumsuz etkilerine maruz kalmıs insanların AfD'nin siyasal etkisi altına girmeye daha yatkın olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the recent rise of extreme right/ right-wing populism in Germany in the case of Alternative for Germany (AfD) from a critical political economy perspective. Through mainly focusing on 'political' realm, the mainstream literature on populism analyses the rise of populism as a threat to liberal democracy by establishing an external relationship between two concepts without referring to the impact of neoliberalism and global capitalism as indispensable components of liberal democracy on its rise. Main argument of this study is that AfD's recent success in Germany is an outcome of ongoing legitimacy crisis of neoliberalism. In this respect, this thesis argues that rise of right-wing populism is emerged within the problems and contradictions of liberal democracy in the context of neoliberalism and globalization. While assessing this, the issue is discussed in a historical perspective without treating political and economic realms as ontologically exclusive entities. Historical perspective proposed in this study analyses (i) how neoliberalism has transformed the relations between the state, capital and labor in Germany starting from German Reunification; (ii) how left-wing politics in Germany has moved towards identity-based politics while distancing itself from class-based politics under neoliberalism and (iii) how the European Union impacted this transformation. Under these conditions, this study asserts that people who are exposed to negative impacts of neoliberal policies are more prone to get under the political influence of AfD in the absence of a meaningful left-wing alternative.