Sağ popülizmin politik ekonomisi: İsveç Demokratları ve Fransa Ulusal Birlik partileri üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
The political economy of right-wing populism: A comparative study of the Sweden Democrats and the National Rally parties
- Tez No: 808687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAYRAM, PROF. DR. GİRAY GÖZGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Popülizm günümüzde yaygın bir şekilde tartışılan bir kavramdır. Özellikle son yapılan seçimlerde Avrupa'da sağ popülist partilerin çok destek gördüğünü belirtmek gerekmektedir. Bundan dolayı popülizme yönelik talebin artmasının nedenlerini araştırma gereği duyulmaktadır. Bu çalışma 2022 yılında seçimlerini gerçekleştirmiş iki Avrupa ülkesi Fransa ve İsveç'teki sağ popülist partilere yönelik desteğin politik ekonomik nedenlerini inceleme amacı taşımaktadır. Bu çalışma karşılaştırmalı vaka analizi yöntemini kullanmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmada nicel verilerden yararlanılmıştır. İsveç'te İsveç Demokratları partisi ve Fransa'da Ulusal Birlik partisi sağ popülist partiler olarak bilinmektedir. Bu çalışma bu iki partinin yükselişinin altında ekonomik belirsizlik, refah, işsizlik ve gelir eşitsizliği gibi nedenler olup olmadığını araştırmaktadır. Ancak bunun yanında kültürel nedenlerin sağ popülizm ile doğrudan ilişkisi olduğunu kabul etmektedir. Artan mülteci oranları, göç ve halktaki kimlik kaybetme korkusu sağ popülizmin artmasına neden olmaktadır. Ancak bu yeterli bir açıklama değildir. Dünyada yaşanan finansal krizler, savaşlar ve küreselleşme gibi konular ekonomiyi belirlemektedir. İşsizlik oranlarındaki değişimin, gelir eşitsizliği oranlarındaki değişimin, ekonomik belirsizliğin ve refah oranlarındaki farklılıkların sağ popülizme yönelik talep ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Ekonomik belirsizlik ve sağ popülizmin bağlantılı olduğu sonucuna varılmıştır. İşsizlik ve İsveç Demokratları'na yönelik talebin ilişkili olduğu görülmektedir. Fransa'da ise doğrudan işsizlik değil, işsiz kesimin eğitim seviyesi ile alakalı bir durum söz konusudur. Gelir eşitsizliğindeki değişim ile İsveç'teki sağ popülizm bağlantılı olsa da Fransa'da bu bağlantıyı harcanabilir gelir için kurmak zordur. Refah düzeyi ve İsveç Demokratları arasında bir ilişki kurmak mümkün olsa da Fransa'da bağlantı bulmak daha zordur. Sonuç olarak bu ekonomik göstergeler sağ popülizm üzerinde etkili olsa da iki ülkede aynı şekilde etkili değildir. Her göstergedeki değişim doğrudan sağ popülizmi etkilemeyebilir.
Özet (Çeviri)
Populism is a widely discussed concept today. It should be noted that right-wing populist parties in Europe received a lot of support, especially in the last elections. Therefore, it is necessary to investigate the reasons behind the increase in the demand for populism. This study aims at examineing the political-economic reasons for the support for right-wing populist parties in two European countries, France and Sweden, which held their elections in 2022. This study used the comparative case analysis method. In this study, which used qualitative research method, quantitative data were used. The Sweden Democrats party in Sweden and the National Rally party in France are known as right-wing populist parties. This study investigates whether there are reasons such as economic uncertainty, welfare, unemployment and income inequality behind the rise of these two parties. However, this study also acknowledges that cultural reasons are directly related to right-wing populism. It has been revealed that changes in unemployment rates, changes in income inequality rates, economic uncertainty and differences in welfare rates are associated with the demand for right-wing populism. It was concluded that economic uncertainty and right-wing populism are linked. Unemployment and the demand for Sweden Democrats seem to be related. In France, the education level of the unemployed is the determinant, not the unemployment rates directly. While the change in income inequality is linked to right-wing populism in Sweden, it is difficult to establish this link for disposable income in France. While it is possible to establish a relationship between welfare and Sweden Democrats, it is more difficult to find a link in France. As a result, although these economic indicators are effective on right-wing populism, they are not equally effective in both countries. The change in every indicator may not directly affect right-wing populism.