Üniversite öğrencilerinin iletişim becerilerini etkileyen faktörlerin sıralı logit ve probit modelleriyle analizi
Ordered logit and probit models analysis of factors that affect communication skills of university students
- Tez No: 560838
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İletişim Bilimleri, Econometrics, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çağımızdaki hızlı teknolojik gelişimler, gelişen ve değişen dünyamızı oldukça etkilemektedir. 21.yüzyıl çağı bilgi çağı olarak kabul edilmekle birlikte teknolojik araçların bu kadar yoğun kullanımı aynı zamanda iletişimsizliği de beraberinde getirmektedir. İletişim bireyin aile, okul ve çalışma ortamında bilgi ve duygu aktarımı ile paylaşımını sağlayacak bir yaşam becerisidir. Bu araştırma Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin iletişim becerilerini ölçmeye yönelik bir çalışmadır. Araştırmada“İletişim Becerileri Envanteri”kullanılmıştır. İ.İ.B.F. öğrencilerinden rastgele 360 öğrenci seçilerek anketler uygulanmıştır. Araştırmada Sıralı Logit ve Probit metodları uygulanmış ancak paralel regresyon varsayımının sağlanamaması nedeniyle daha güvenilir sonuçlar için Genelleştirilmiş Sıralı Logit ve Probit analizleri uygulanarak sonuçlar elde edilmiştir. Öğrencilerin iletişim beceri faaliyetlerine katılımlarının ve günümüz teknolojik aletlerin yüz yüze iletişime olumsuz etkisine yönelik frekans değerleri hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarında öğrencilerin iletişim becerilerini“her zaman”etkileyen faktörlerin ise; anne eğitim düzeyleri, baba eğitim düzeyleri ve genel not ortalamalarının olduğu sonucuna varılarak, aile faktörünün ve okul başarısının öğrencilerin iletişim becerilerinin gelişiminde önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our age, the rapid technological developments have a great impact on our developing and changing world. Although the 21st century is known as the age of information, the intensive use of technological tools also brings the lack of communication. Communication is a life skill which provides information and emotional transmission and sharing for family, school and work environment. This study aims to measure the communication skills of Trakya University Faculty of Economics and Administrative Sciences students. In the search,“Communication Skills Inventory”was used. 360 students were selected randomly from Faculty of Economics and Administrative and the questionnaires were applied to each student individually. In this study, Ordered Logit and Probit methods were applied and the methods did not provide the assumption of parallel regression. After that, for more reliable and valid results Generalized Ordered Logit and Probit analyzes were applied. Frequency values for the participation of students in communication skills activities and negative effect of today 's technological tools on face to face communication were calculated. In the analysis results, the factors that affect students'communication skills 'always' are; parents' education levels and grade points averages, so,'the family factor and school success have an impact on the development of student communications skills' was detected.