Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde CLIL yönteminin öğrencilerin yazma performansı, motivasyonu ve öz yeterliği üzerindeki etkisi
The effect of the CLIL method on students' writing performance, motivation, and self-efficacy in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 964181
  2. Yazar: ASLI AKINCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR TEMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Anlaşılan ve hissedilenlerin belirli bir plan ve kurallar çerçevesinde kâğıda aktarımı şeklinde tanımlanabilen yazma becerisi, ana dili öğretiminde olduğu gibi Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde de geliştirilmesi gereken önemli bir beceridir. Çünkü Türkçe yazma becerisinin geliştirilmesi öğrencilerde etkili iletişim ve üst düzey düşünme becerilerinin gelişmesini sağlarken aynı zamanda akademik başarının artmasını da beraberinde getirmektedir. Ancak birçok alt becerinin bir arada kullanılması gerektiğinden Türkçe yazma becerisi hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından zor gelişen bir beceri olarak değerlendirilmektedir. Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde yazma becerisinin gelişmesini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Duyuşsal boyutlar da bu faktörlerin içinde yer almaktadır. Duyuşsal boyutlar, yabancı dil öğretim sürecinin her anında etkisini gösteren ilgi, kaygı, tutum, motivasyon ve öz yeterlik gibi kavramlardan oluşmaktadır. Öğrencilerin Türkçe yazma derslerinde başarılı olmaları bu kavramların olumlu yönde artması ile doğrudan ilişkilidir. Nitekim Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde yazma becerisinin gelişmesinde duyuşsal boyutların önemli bir rolü olduğu literatürde de belirtilmektedir. Bu nedenle öğretmenler, her zaman aynı yöntemleri kullanmak yerine güncel ve yenilikçi yöntemleri de sürece dâhil ederek olumsuz duyuşsal boyutları, olumluya çevirebilir. CLIL yöntemi (Content and Language Integrated Learning Method) de bu güncel ve yenilikçi yöntemler arasında kabul edilmektedir. Türkçeye“İçerikle Bütünleşik Dil Öğretim Yöntemi”olarak çevrilen CLIL yöntemi, günümüzde Amerika ve Avrupa'da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 1994 yılında David Mars tarafından literatüre tanıtılan yöntem, dil ve içeriğin bir arada verilmesini amaçlamaktadır. CLIL yöntemi ile öğrenciler, hedef dili öğrenirken konu ile ilgili bilgilerini de genişletmektedir. Bundan dolayı yabancı dil öğretiminin pek çok boyutunda CLIL yönteminin etkisini inceleyen araştırmalara rastlamak mümkündür. Bu araştırmalar incelendiğinde CLIL yönteminin yazma becerisi özelinde duyuşsal boyutlardan motivasyon ve öz yeterlik kavramlarına odaklandığı görülmüştür. Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde ise söz konusu yöntemin yazma motivasyonu ve öz yeterliği üzerindeki etkisini inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmada, CLIL yönteminin öğrencilerin yazma motivasyonları ve öz yeterlikleri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Açıklayıcı sıralı karma desen kullanılan çalışmanın katılımcı grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesine bağlı TÖMER'de Türkçe öğrenen 30 öğrenciden (15 deney grubu, 15 kontrol grubu) oluşmaktadır. Çalışma kapsamında B1, B2 ve C1 düzeyleri için söz konusu yönteme uygun olacak şekilde toplamda 12 etkinlik hazırlanmış ve oturumlar planlanmıştır. Etkinliklerin uygulama süreci ise 12 hafta 24 oturumda tamamlanmıştır. Oturumlardan elde edilen veriler incelendiğinde ise CLIL yönteminin öğrencilerin yazma performansı, motivasyonu ve öz yeterliğini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle çalışmanın sonunda CLIL yöntemini kullanacaklara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Writing skill, which can be defined as the transfer of what is understood and felt onto paper within a certain plan and set of rules, is an essential competence that needs to be developed not only in mother tongue education but also in teaching Turkish as a foreign language. Enhancing Turkish writing skills fosters effective communication and higher-order thinking skills among learners, while also contributing to improved academic achievement. However, as it requires the simultaneous use of multiple sub-skills, writing in Turkish is often perceived as a challenging skill to develop by both students and teachers. There are various factors influencing the development of writing skills in teaching Turkish as a foreign language, among which affective dimensions hold a significant place. These dimensions include concepts such as interest, anxiety, attitude, motivation, and self-efficacy, all of which influence the foreign language learning process at every stage. Students' success in Turkish writing courses is directly related to the positive enhancement of these concepts. Indeed, the literature emphasizes the crucial role of affective factors in developing writing skills in Turkish as a foreign language. Therefore, teachers can transform negative affective factors into positive ones by incorporating contemporary and innovative methods into the process, rather than relying solely on traditional approaches. The Content and Language Integrated Learning (CLIL) method is considered one of these modern and innovative approaches. Widely used in the United States and Europe today, the CLIL method, introduced into the literature by David Marsh in 1994, aims to teach language and content simultaneously. Through CLIL, learners not only acquire the target language but also expand their knowledge on the subject matter. Consequently, numerous studies have examined the impact of CLIL on various dimensions of foreign language education. A review of these studies reveals that research on CLIL in the context of writing skills has primarily focused on affective dimensions such as motivation and self-efficacy. However, no studies have been found that specifically investigate the effect of this method on writing motivation and self-efficacy in teaching Turkish as a foreign language. Therefore, the present study aimed to examine the impact of the CLIL method on students' writing motivation and self-efficacy. Employing an explanatory sequential mixed-methods design, the study was conducted with a participant group of 30 students (15 in the experimental group and 15 in the control group) learning Turkish at a university-affiliated TÖMER during the 2023–2024 academic year. Within the scope of the study, a total of 12 activities suitable for the CLIL method were designed for B1, B2, and C1 levels, and sessions were planned accordingly. The implementation process was carried out over 12 weeks, with a total of 24 sessions. Analysis of the data obtained from the sessions indicated that the CLIL method improved students' writing performance, motivation, and self-efficacy. Based on the findings, the study offers recommendations for future research employing the CLIL method.