İleri imalat teknolojilerin başarılı bir şekilde uygulanmasında etkili olan faktörler
Advanced manufacturing: Implementation success and performance
  1. Tez No: 560849
  2. Yazar: ERTAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAHİT UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
20. yüzyılın sonlarından beri yaşanan teknolojik ilerlemeler, teknoloji yönetimini yönetim biliminin gelişmekte olan bir dalı olmasını sağlamıştır. Son yıllarda işletmelerin teknolojiyi işlerine entegre etmedikleri sürece başarılı olamadıkları görülmektedir. İleri imalat teknolojilerinin uygulamaya geçirilmesiyle beraber tüm işletmelerin amacı olan daha hızlı, daha kaliteli ve daha ucuz üretim, ancak teknolojinin işletme süreçlerinde kusursuz biçimde uygulanması sonucunda gerçekleştirebilmektedir. Bu çalışmadaki amaç ileri imalat teknolojilerinin başarılı bir şekilde uygulanmasındaki etkili olan faktörleri belirlemek, alt amaç ise ile uygulama başarısı ile operasyonel performans arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Yapılan literatür taraması sonucuna göre ileri imalat teknolojilerinin, uygulama başarısı üzerinde etkili olan faktörler şu şekilde kategorize edilmiştir: teknolojik (karmaşıklık, uygunluk, maliyet ve beklenen operasyonel yararlar), organizasyonel (üst yönetimin desteği ve teknolojiyi absorbe etme etkisi) ve çevresel faktörler (müşteri ve rekabet etkisi). Daha sonra ise bu faktörlerle uygulama başarısı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Veriler Sakarya, Kocaeli ve İstanbul ilinde faaliyet gösteren 100 imalat işletmesinden anket yöntemiyle toplanmış ve regresyon yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; karmaşıklık, uygunluk, üst yönetimin desteği ve teknolojiyi absorbe etme kapasitesi ile uygulama başarısı arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmektedir. Diğer yandan, maliyet etkisi, beklenen operasyonel yararlar ve müşteri etkisinin uygulama başarısı üzerinde etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Uygulama başarısı ile operasyonel performans arasında da pozitif yönde ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in technology from the late 20th century make technology management a flourishing branch of the management discipline. Nowadays, it is witnessed that businesses will not succeed unless they include technology in their operations. Faster, better quality and low-cost production, which is the aim of all enterprises, can only be realized as a result of the successful implementation of advanced manufacturing technologies in business processes. This study has one aims. The first is to explore the factors that are effective in the successful implementation of advanced manufacturing technologies, and the lower part aim to determine the relationship between implementation success and operational performance. Based on an extensive the literature review, factors affecting the implementation success of the advanced manufacturing technology were divided into three categories: technological (complexity, conformity, cost and expected operational benefits), organizational (top management support and technology absorbing effect) and environmental (customer and competitive effect). Then, the relationship between these factors and implementation success was analyzed. The data was collected from 100 manufacturing companies operating in Sakarya, Kocaeli and Istanbul and analyzed using a regression method. The results show that complexity, compatibility, top management support, and absorptive capacity positively affect implementation success while cost, expected operational benefits and customer and competitive effects were not found to have an impact on implementation success. Also, a positive significant relationship was found between implementation success and operational performance.