Designated school choice
Atanmış okul seçimi
- Tez No: 560853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZ AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
2018 senesinde Türk hükümeti çesitli sebeplerle lise yerlestirme sistemini degistirmistir. Bir dizayncı olarak hükümet, ögrencilerin büyük bir çogunlugu için tam merkezi bir sistemde sıralamalara göre yerlestirilecek okulların yerine lokasyonlara göre ögrencilerin yerlestirilecegi mahalle liseleri kurmayı hedeflemistir. Bu sistemde, hükümet her bir ögrenciye lokasyonlarına göre okullar atar. Ardından ögrenciler kendilerine atanan okullar üzerine olusturdukları tercih listesini sunarlar. Hükümet her bir ögrenciyi mümkün olan en yakın okula yerlestirmeyi arzular. Ancak ögrencilerin tercih listesi hükümetin isteginden bagımsızdır. Böylece hükümetin istegi ve ögrencilerin tercihleri arasında bir uyumsuzluk olusacaktır. Bu çalısma, bu uyumsuzlugu ortadan kaldıracaktır. Bu tezde önerilen Iki-Etaplı-Genellestirilmis- Takaddüm-Mekanizması ilk etabında bütün dizayncı-optimal sonuçların kümesini bulur. Ardından ikinci etabında ögrencilerin tercih listelerine göre en-iyi dizayncıoptimal (kısıtlı etkin) eslesmeyi verecektir. Bu tezin son kısmında ise, önerilen mekanizmanın stratejik analizi yapılacak ve sonuçları sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish government changed the high-school placement system for several concerns in 2018. The government as a designer designates and orders schools to each student in terms of location. Then students reveal their preference list over these designated schools. The government desires students to be assigned to as possible as the closest schools. However, students' preference list is independent from the designation order. In this context, there is an incompatibility between the students' preferences and the concern of the designer. The thesis will solve this sort of incompatibility. Two-Stage-Generalized-Priority-Mechanism proposed in the thesis finds the set of all possible designer-optimal matchings. At the second-stage, TSGPM yields the best designer-optimal matching in terms of the students' preference list. At the last part of the thesis, strategic properties of the mechanism will be discussed.